SPRINT GP Kanada 2026 – Válka v Mercedesu

V průběhu sprintu v kanadském Montrealu si možná mnohý fanoušek vybavil loňský rok a dramatický duel McLarenu. Pravda, tehdy se jel a ,po krku‘ si šli Papaya boys. Ovšem letošní varianta v podání Mercedesu si s tímto duelem příliš nezadala, snad jen s tím rozdílem, že škody byly podstatně méně zásadní.

Počasí před prvním sprintem v historii kanadské Grand Prix bylo značně chladnější než včera, zejména trať kromě obvyklého prachu byla méně přilnavá. K tomu je ještě potřeba přičíst opticky poněkud chudší rošt. Chyběly na něm hned čtyři vozy, protože Bearman, Gasly, Bottas a Albon se rozhodli vyrazit k závodu z boxové uličky. K velké lítosti zaplněných tribun se k nim přidal i Lance Stroll, na jehož voze mechanici pracovali v podstatě až do poslední možné chvíle – nasazovali kola ve chvíli, kdy se ostatní piloti rovnali na své pozice po zahřívacím kole. Podle záběrů se nejspíš jednalo o nějaký problém na levém předním zavěšení – Stroll pak ještě čelil možné penalizaci za neoprávněné vypuštění na trať, ale komisaři se nejspíš domnívali, že už si vypil svůj hořký šálek do dna a dále ho netrestali.

Pouze čtyři piloti nesáhli po středně tvrdé směsi – sám voják v poli Lindblad zvolil tvrdou a trojice Pérez, Bottas a Stroll naopak měkkou. Že start o mnohém rozhodne bylo víc než jasné, ostatně Russell si do slotu najel tak, aby jeho vůz směřoval napříč dráhy Antonelliho. Kimi tentokrát kupodivu na startu nezaváhal, zato excelentně vyrazil Hamilton a dostal se dokonce po bok Norrise, ale nakonec se musel zařadit za něj. Dalším, kdo si polepšil hned na startu, byl Lindblad, jenž za sebe odsunul Sainze jr. A je už téměř zbytečné opakovat, že Hülkenberg se znovu propadl, tentokrát hned o čtyři místa.

Antonelli versus Russell – část 1. Zatáčka 1 a Kimi po zjevném Georgeově manévru musí nutně doleva mimo trať… (F1.com)

První kritický moment nastal v nájezdu do 6. kola – Antonelli vytrvale seděl Russellovi za zadním spoilerem a rozhodl se v zatáčce 1 pro atak venkem. Dostal se opticky před svého kolegu, ale ten jakoby vůbec nebral na vědomí, že má vedle sebe nějaké auto – sveřepě pokračoval až k okraji trati a Antonelli tak musel chtě nechtě do únikové zóny. Nejspíš krajně frustrovaný a nabuzený si chystal další útok a za mostem před zatáčkou 8 ho realizoval, jenže probrzdil a tentokrát bez jakéhokoli omezení přeskákal travnatý úsek vedle zatáčky 9. To ho zdrželo natolik, že musel před sebe pustit Norrise.

Ital evidentně soptil vzteky a vyslal na boxovou zídku první vzkaz: „To byla pěkná sviňárna!“ Nedal si pokoj a o kolo později pokračoval: „Bylo to na penalizaci, musel mě v zrcátcích vidět.“ Vzápětí se jasně ukázalo, jaké jsou u Mercedesu priority, když dostal pokyn: „Zachovej klid.“ A hned poté: „Měl opět věci pod kontrolou, zaměř se na Norrise, zaměř se na jízdu!“ Jenže Kimi se nechtěl dát: „To mě nezajímá, on mě vytlačil!“ To už mu boxová zídka dala najevo, aby tyhle věci neventiloval do radiokomunikace.

Dějství druhé – zatáčka 8 a 9. Antonelli po nepovedeném manévru nejenže nešel do vedení, ale ještě ho předjel Norris. (F1.com)

Norris se v dalších kolech dotáhl za Russella, pak zase poněkud odpadl, ale ve finále se k němu na dostřel Antonelli dostal. Ve 21. kole už byl na rovince před zatáčkou 13 v těsném závěsu a rozhodl se zopakovat stejný manévr jako na Russella – s identickým výsledkem. Tentokrát ale mohl vinit jenom sám sebe, protože evidentně do zatáčky nedobrzdil, tentokrát ji projel po únikové komunikaci a za zatáčkou 2 způsobně pustil Norrise dopředu. Evidentně to v něm ale hodně bublalo, protože když se vracel do depa, opět si stěžoval, což zídka už zjevně naštvaně uťala, že tyhle věci se nebudou řešit v rádiu.

Hamilton obhajoval čtvrtou příčku a chvílemi se přibližoval i k Antonellimu, ale pak se jejich odstup zvětšoval. Na konci 20. kola se Lewis zapsal mezi další, kdo otloukl Wall of Champions, a i když poté hlásil, že auto je v pořádku, musel čelit lavinovým útokům Piastriho. Nakonec Australan slavil úspěch – ve 22. kole před závěrečnou šikanou zůstal bok po boku s Ferrari a na výjezdu se dostal dopředu. Zaváhání Hamiltona, který dost možná neměl dost místa, využil i Leclerc a dokonce se pokusil ještě ohrozit Oscara, ale neměl dost času.

Předposlední kolo, kdy se definitivně rozhodlo, že Antonelli nebude druhý – musí volit nouzovou komunikaci a poté pustit Norrise zpět před sebe (F1.com)

Za touto šestkou panovaly poklidné vody. Verstappen jel osamělý závod, protože Hadjar v 6. kole hlásil problémy s motorem a o tři kola později musel do boxů, kde strávil celé kolo, než se zase vrátil na trať. Také Lindblada nikdo neohrožoval a blížící se Colapinto se k Britovi těsně přiblížil jen proto, že Arvid zjevně kontroloval pozice. Sympaticky se prezentoval Lawson, jenž z posledního místa na startu poskočil také hodně vysoko – a rozhodně překvapil Pérez, jehož radost zhatila penalizace za „narovnání“ šikany nebo také zatáčky 13, když na něj dotíral Hülkenberg. Bylo to takové nic proti ničemu, protože Nico už měl na triku také „desítku“ za stejný prohřešek na identickém místě, jen onu nepovolenou výhodu získal před Gaslym.

Chvilkové vzepětí Aston Martinu vzalo zasvé ve dvou třetinách, kdy Alonso ztratil už tři místa, zajel do boxů, poté strávil na trati jen jedno kolo a vůz odstavil. Stroll určitě své příznivce nijak nepotěšil a fanoušci Haasu asi kroutili hlavou nad tím, zda americký tým opravdu přivezl ony aktualizace, protože se nijak výrazněji neprosadil.

Nálada v Mercedesu začíná být třaskavá a jestliže se Antonelli rozčiloval, tak Russell měl ke klidu také hodně daleko. Svědčí o tom drobný případ, když vedoucí trio na konci 18. kola dojelo o kolo zpět jedoucího Albona před poslední šikanou. Alex neměl kam uhnout a hned za Wall of Champions udělal všem místo, ale vzteklý Russell ihned hlásil do boxů: „Co to tam k čertu vyvádí? Jede si klidně středem trati.“ Přitom každý rozumně smýšlející člověk musel uznat, že od chvíle, kdy trio opozdilý Williams dojelo až k jeho předjetí uteklo sotva pět vteřin… Můžeme tedy být zvědaví, zda se tato nevraživost – týmem určitě bagatelizovaná a vysvětlená – přetrvá i do závodu.

VÝSLEDKY SPRINTU – GP KANADA 2026

Share this post

Comment (1)

  • Michal Ježek Reply

    Hezký souboje Antonelliho. Nebýt něj, byla by to celkem katastrofální nuda. Snad to v závodě bude díky strategiím lepší.

    23 května, 2026 at 6:30 pm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *