PROHLÁŠENÍ po sprintu a kvalifikaci GP USA 2026 (Miami)

MERCEDES

Kimi Antonelli, pole-position (sprint 6. místo)

Jsem velmi spokojený s tím, jak kvalifikace probíhala. Po náročném sprintu jsem se vrátil do hry a předvedl nejlepší způsob, jak zakončit den. Byl jsem velmi spokojený se svým kolem a měl jsem pocit, že jsem auto i výkon maximálně využil. Byl jsem frustrovaný, že jsem musel přerušit po zablokování druhý pokus, ale naštěstí první pokus stačil.

Těším se na závod. Počasí může být složité, ale budeme připraveni na cokoli. Cílem je vždy být připravený a dostat se co nejrychleji k cílové vlajce. Budu tvrdě pracovat na zlepšení startu, protože to je letos zatím velká překážka. Jsem si ale jistý, že jako tým to dokážeme a dostaneme se do nejlepší pozice bojovat o vítězství.

George Russell, 5. místo (sprint 4. místo)

„Umístěním jsem zklamán. Kimi odvedl skvělou práci a získal pole-position, já si myslím, že bych mohl být třetí, kdybych maximálně využili možností. Bohužel, vzhledem k tomu, jak těsně je čelo, mě pár drobných chyb posunulo o několik pozic níže. Zatím to nebyl můj nejlepší víkend sezóny; s touto tratí jsem se snažil poprat, ale doufám, že v závodě to bude lepší.

Očekávaný déšť pravděpodobně ovlivní výsledky Grand Prix. Na mokru jsme zatím nezávodili, takže jdeme do neznáma. Jsem si ale jistý, že máme dobré tempo a doufám, že mi pomůže dosáhnout lepšího výsledku.

Andrew Shovlin, traťový šéfinženýr

Gratuluji Kimimu k jeho třetí pole-position v sezóně. Neměli jsme zrovna hladký víkend a nebylo snadné dostat auto do dobrého okna. Změny, které jsme po sprintu udělali, ale zřejmě pomohly a Kimi zajel skvělé kolo. Zlepšení jsou povzbudivá, ale víme, že na nich záleží právě v neděli.

George také vypadal silně, ale ztratil čas v poslední zatáčce. V tak vyrovnaném poli přišel o několik pozic, ale zlepšení, které udělal oproti pátku a sprintu, bylo povzbudivé.

Počasí může v neděli udělat věci zajímavé i náročné. Zvlášť to platí z hlediska, že jsme ještě nejezdili na mokru. Navzdory těmto neznámým doufáme, že budeme mít tempo pro boj o vítězství a pokračovat v solidním začátku sezóny.

FERRARI

Charles Leclerc, 3. místo (sprint 3. místo)

„Solidní startovní místo, zatím můj nejlepší kvalifikační výsledek sezóny. Myslím, že jsme dnes s autem odvedli lepší práci, jak ve sprintu, tak v kvalifikaci. Provedli jsme poměrně významný aerodynamický upgrade a věřím, že jsme z něj těžili, i když to stále nestačí k tomu, abychom měli navrch. Při mém druhém pokusu v Q3 se autochovalovelmi odlišné oproti prvnímu rychlému kolu, ale myslím, že velkou roli hrál vítr, protože se většina jezdců nezlepšila. Zítra potřebujeme další dobrý začátek a pak uvidíme. Je tu šance na déšť, takže to může být hodně otevřený závod.

Lewis Hamilton, 6. místo (sprint 7. místo)

Kvalifikace byla zlepšením. Před tréninkem jsme na autě udělali spoustu změn; cítil jsem se mnohem lépe, zejména v Q2, kde to vypadalo hodně dobře. Q3 byla obtížnější a nepodařilo se mi získat maximální výkon, takže je toho ještě víc. Jsem opravdu vděčný celému týmu za tvrdou práci, kterou do těchto vylepšení vložil a posouval nás dál. Udělali jsme krok správným směrem a nyní se zaměříme na další společnou práci na uplatnění dalších možností z auta.“

Frédéric Vasseur, vedoucí týmu

Dnes jsme viděli zcela jiný výsledek než včera, což ukazuje, že jsme stále na podobné úrovni v chápání vozů, protože předpisy, pneumatiky a zejména nasazení energie nejsou jednoduché.

Klíčem je zůstat konzistentní, neustále sbírat body a krok za krokem budovat naše vnímání, aniž bychom něco nechali ležet ladem. Mám pocit, že se postupně zlepšujeme a od druhé řady je možné cokoli.

Co se týče Alexe, pamatuji si dokonale co představoval, když jsem začínal v tomhle byznysu. Pro mě byl megašampionem v monopostech, v USA a pak na paralympiádě, kde se stal skutečnou superstar. Ale kromě výsledků mi vždy zůstane v paměti jeho odolnost, pozitivita a schopnost ukázat, že je vždy možné všechno.

McLAREN

Lando Norris, 4. místo (vítěz sprintu)

Smíšený den, ráno jsme měli dobrý sprint. Včera jsme z auta dostali maximum, zatímco ostatní ne, a dnes ráno jsem v čistém vzduchu dokázal sprint docela snadno kontrolovat. Odpoledne naši soupeři prostě předvedli výkon, kterého jsou schopni, a my jsme se s vozem v teplejších a větrnějších podmínkách potýkali ještě víc.

Nicméně výsledek není špatný, rozhodně je to oproti předchozím závodům krok vpřed a tým přesto odvedl dobrou práci, aby ho dosáhl. Musíme odejít a analyzovat data, abychom plně pochopili, kde jsme dnes ztratili vůči našim konkurentům. Uvidíme, co způsobí počasí; vypadá to, že bude mokrý závod, což bude zajímavé, protože tyto vozy nikdy nejezdily na mokru. Uděláme přípravu a budeme co nejlépe připraveni na Grand Prix.

Oscar Piastri, 7. místo (sprint 2. místo)

Po opravdu silném sprintu dost neuspořádaná kvalifikace. Začali jsme dobře, ve sprintu double pro tým, takže jim děkuji za veškerou dosavadní práci. Před kvalifikací měnící se vítr, vysoké teploty, proměnlivá přilnavost trati a nečekané chování pohonné jednotky znamenaly, že některé věci nefungovaly tak, jak jsem čekal, zvlášť v Q3, takže je toho hodně k prozkoumání. Zdá se, že Mercedes, Ferrari a Red Bull udělali po sprintu krok vpřed, přičemž časy na kolo jsou mnohem blíže očekávaným.

Když se podívám dopředu, předpověď počasí dělá věci neuvěřitelně zajímavými, takže se přes noc připravíme a uvidíme, co bude v závodě možné.

Andrea Stella, vedoucí týmu

Ještě než cokoli řeknu, byl rán věnoval vzpomínku Alexi Zanardimu.

Celkově to byl zatím pozitivní víkend. Představili jsme první důležitou modernizaci vozu a zaznamenali jsme zlepšení naší konkurenceschopnosti. To je výsledek neúnavné práce celého týmu ve Wokingu i na trati. Slibné znamení, vzhledem k tomu, že v příštím závodě v Montrealu nás čekají další vylepšení, a také to potvrzuje, že jako tým kráčíme správným směrem.

„Tady jsme zatím svědky nejtěsnějšího pořadí sezóny a vidíme, jak důležitá je realizace každé části. Včera jsme optimalizovali náš potenciál v kvalifikaci na sprint a pak znovu ve sprintu s fantastickým double, ale odpolední kvalifikace tak hladká nebyla.

Není náhoda, že se vozy ve startovním poli vyrovnávají. Se čtyřmi různými monoposty na prvních čtyřech pozicích je už jen otázkou detailů v nastavení, abyste získali nebo ztratili pozice. Neměli jsme ho nejčistší, jiní odvedli lepší práci, což je opačná situace než včera.

Navzdory mírně nemilému výsledku v kvalifikaci jsme stále přesvědčeni, že se můžeme vrátit a v závodě bojovat o přední pozice. Vzhledem k aktuální předpovědi počasí by opravdu mohl být událostmi nabitý. Opět bude klíčová realizace a naše energie je nyní plně zaměřena na to, abychom se na zítřek co nejlépe připravili.

ALPINE

Franco Colapinto, 8. místo (sprint 10. místo)

Jsem velmi spokojený s dnešním výsledkem kvalifikace a že jsem dokázal zopakovat výkon ze sprintu. Obecně to byl zatím dobrý víkend a jsem na tým a výkon opravdu hrdý. Po Japonsku jsme u mě zvrátili nedostatek tempa a změnili jsme některé věci; vypadá to, že to zatím fungovalo, takže je to příjemnézjištění. Ztratil jsem pozice v úvodních zatáčkách sprintu poté, co mě Max přitlačil, ale ten měl Lewise na vnitřní straně, takže mi chyběl prostor. Byla to nešťastná událost, ale doufám v zítřejší Grand Prix a zaměřím se na udržení pozice. Je to opět pozitivní výsledek pro celý tým, jak já, tak Pierre jsme v Q3. Potvrzuje se, že tvrdá práce během přestávky udělala rozdíl a doufám, že zítra si odnesu nějaké body jako odměnu pro tým.

Pierre Gasly, 10. místo (sprint 8. místo)

Samozřejmě nemohu být úplně zklamaný z toho, jak dnešek proběhl – získal jsem bod ve sprintu a další účast v Q3. Jasně, jsme zde pátý nejrychlejší tým, ale první čtyři týmy jsou příliš daleko, takže jsem nakonec zažil docela osamělý sprint a poslední bod. Něco v autě ale není v pořádku a zvláště mám potíže s trakcí, musíme přijít na to proč. Letos jsme zatím příliš nečelili mnoha podobným problémům, takže vím, že v kvalifikaci zbývá hodně věcí, na kterých musíme zapracovat a napravit je pro další víkendy. Zítra opět očekávám, že budu bojovat o body. Oči jsou upřené na předpověď počasí a musíme být připraveni na jakoukoli situaci. Pokud bude sucho, pravděpodobně to bude další osamělý závod. Pokud bude mokro, mohou se nám naskytnout příležitosti, takže uvidíme, co se stane, a dáme do toho všechno pro to, abychom získali co nejvíce bodů.

Steve Nielsen, generální ředitel

Bylo dobré znovu potvrdit, že zde máme páté nejrychlejší auto, protože jsme měli oba jezdce v první desítce jak ve sprintu, tak v kvalifikaci. Pierre přivezl další cenný bod na naše konto a rozhodně máme oči upřené na další, nejlépe s oběma vozy vzhledem k našemu výsledku v kvalifikaci. Francovi uznání za další dobrý výkon v kvalifikaci a jsem si jistý, že hladoví po mnohem silnějším výsledku, vzhledem k tomu, jak se dnešní sprint odehrál a že body získává jen osm nejlepších. Pierre stále není úplně v souladu se svým autem, čemuž tým věnuje čas k plnému pochopení. Víme, že něco není úplně v pořádku, protože je nám známo, jak dobrý byl Pierre doposud v kvalifikaci. Nicméně teď se zaměřujeme na neděli, kdy očekáváme občasný déšť. Může to být jeden z těch dnů, které přinesou spoustu nejistoty i příležitostí, na něž musíme být připraveni na všech frontách.

AUDI F1

Nico Hülkenberg, 11. místo (ke sprintu nenastoupil)

Především velké díky mechanikům – odvedli skvělou práci, když auto po sprintu opravili a dostali ho zpět na trať. Byl to velký výkon za krátkou dobu, takže jim patří plná zásluha. Z mého pohledu si myslím, že jsme z dnešní session vytěžili maximum. Rozdíl před auty byl jasný, takže realisticky už se toho o moc víc udělat nedalo. Auto působilo stejně jako včera, což bylo důležité, protože jsme po opravách neměli čas na obvyklé kontroly. Teď jde o to soustředit se na závod a zjistit, co můžeme dokázat.

Gabriel Bortoleto, 22. místo (sprint diskvalifikován – původně 11. místo)

Trochu těžký den s nešťastnou diskvalifikací ve sprintu. Měl jsem pocit, že jsem se ustálil v tempu, se nímž jsem byl spokojený, ale auta před námi byla také dost silná. Před kvalifikací jsme museli udělat pár změn na voze, ale samozřejmě jsme neměli moc času. Tým odvedl skvělou práci, aby auto dostal zpět na výjezd, ale když je třeba takhle spěchat a nemáte čas všechno důkladně zkontrolovat, je to vždy těžké. Snažili jsme se, ale měl jsem příliš mnoho problémů a musel jsem zastavit auto. Je to škoda, ale neděle bude nový den.

Allan McNish, závodní ředitel

Od začátku do konce velmi náročný den. Před sprintem jsme měli problém s Nicovým autem, které nakonec způsobily požár cestou na startovní rošt, takže nemohl odstartovat. Na druhé straně Gabriel jel dobře, ale technický přestupek bohužel vedl k diskvalifikaci. Mezi tréninky jsme pak čelili problému s převodovkou na jeho voze a navzdory velkému úsilí týmu ho dostat zpět na trať to byl problém s brzdami, který ho donutil zastavit přímo na trati v závěru kvalifikace.

Pozitivní je Nicoovo zotavení, velmi silný výkon, bohužel mu těsně unikla Q3. Důležitější však je, že obě strany garáže ukázaly skutečnou houževnatost, odhodlání a týmovou spolupráci pod tlakem, což je přesně to, co v této fázi projektu potřebujeme. Teď se musíme znovu seskupit, poučit se z dneška a zajistit, abychom maximálně využili každou příležitost, která se nám zítra naskytne.

HAAS

Oliver Bearman, 13. místo (sprint 12. místo)

Opravdu jsem měl problémy se zadní nápravou, zvlášť ve sprintu při vysokých rychlostech. Tahle trať má tolik trakčních zón a já jsem opravdu bojoval, bylo těžké zůstat na trati. Před sprintem jsme měli nějaké nápady a potvrdilo se, že směr, kterým uvažujeme, je pravděpodobně ten správný. V kvalifikaci jsem měl větší problémy s tempem než obvykle. Ve srovnání s ostatními jsme nepřinesli žádné aktualizace, takže jsme věděli, že to bude těžký víkend. Q1 vypadala o něco lépe, ale měl jsem jinou strategii než ostatní auta, která v Q2 udělala další velký krok. Zdá se, že všechno musí být dokonalé, auto je na hraně, ale zlepšilo se a působí rychleji, ale všichni udělali totéž. Má pršet, tak budu držet hlavu vzhůru.

Esteban Ocon, 15. místo (sprint 11. místo)

Myslím, že jsme ve sprintu trochu bojovali s tempem. S Olliem jsme se snažili chytit Gabiho, ale bohužel byl na nás trochu moc rychlý. Pak jsme se oproti dnešnímu ránu a oproti včerejšku hodně zlepšili. Udělali jsme dobrý krok vpřed, samozřejmě ne dost velký na to, abychom se dostali do Q3, ale opravdu jsme do toho šli naplno. Bohužel jsem trochu škrtl o zeď, takže řízení nebylo úplně v pořádku. Mohl jsem získat ještě pár pozic, ale ztratil jsem čas v poslední zatáčce. Je to škoda, ale snažíme se posouvat hranice jak se dá. Zítra bude zajímavé podle počasí, takže pokud budou nějaké příležitosti, doufáme, že je využijeme.

Ayao Komatsu, vedoucí týmu

Trochu náročný den. Ve sprintu jsme odhalili slabinu, kterou jsme tušili už v tréninku, ale při opakované byla zřejmá, takže se snažíme udělat nějaké změny. Auto jsme rozhodně zlepšili, ale nakonec si nemyslím, že jsme v těchto podmínkách dost rychlí. Mnoho týmů přineslo vylepšení, my ne, takže jsme věděli, že to bude problém. Ollieho umístění je poměrně spravedlivé, a i kdybychom ubrali pár desetin, není to daleko od maximalizace našeho potenciálu. S počasím zítra to bude dost náročné, takže musíme být na vrcholu a využít každou příležitost, to je cíl. Jsou věci, kterým na tomto autě nerozumíme bez ohledu na vylepšení, takže věřím, že je toho víc co je třeba poznat, ale s dnešním autem a naším chápáním jde o spravedlivý výsledek.

WILLIAMS

Carlos Sainz jr., 14. místo (sprint 13. místo)

Byl jsem jen 0,1 sekundy od 11. místa, takže je jasné, že upgrade v Miami je pro tým pozitivním krokem. Stále se seznamujeme s novým balíčkem a naše provedení má prostor pro zlepšení, takže ještě nějakou rezervu na kolo máme. Zítra bychom si měli užít zábavu ve středu pole a možná být na dosah bodů, pokud počasí změní situaci.

Nakonec, bylo smutné slyšet o úmrtí Alexe Zanardiho. Udržel si svou sportovní vášeň i přes tolik překážek a zaslouží si velký respekt a obdiv od komunity motorsportu. Mé myšlenky jsou s jeho přáteli a rodinou.

Alex Albon, 16. místo (sprint 18. místo)

Ve sprintu jsem měl slušné tempo, ale nakonec jsme se rozhodli zajet do boxů a vyzkoušet některé možnosti s předním křídlem, abychom se před kvalifikací dozvěděli víc. Vylepšení, na kterých tým neúnavně pracoval, nás dostala do konkurenceschopnější pozice a musíme pokračovat vpřed. V kvalifikaci jsem měl nekonzistenci v rozložení a potýkal se provozem, také mi kvůli potížím nevyšel ideálně začátek rychlého kola. Celkově máme lepší auto a dobré tempo, a předpověď počasí na závod by mohla také něco změnit, takže uvidíme, co přinese zítřek.

James Vowles, vedoucí týmu

Kdybychom dnes všechno zvládli dokonale, Carlos mohl být jedenáctý, ale Q3 byla reálně příliš daleko. U Alexe trpíme nekonzistencí v rychlosti na cílové rovince; Je toho hodně, co od jezdců vyžadujeme, aby vše připravili na zadní rovince, několik kroků, které musí přesně zvládnout. Když to udělaké, může být výkonnostní rozdíl extrémní. Alexe narazil na silnější a kvůli drobné změně plynu začal kolo se ztrátou několika desetin, což ho stálo lepší pozici.

Každopádně je dobré vidět, že mezery jsou menší. To je první krok k návratu do čela středu pole. Začali jsme s velkým odstupem, ale v průběhu sezóny nás čeká několik dobrých výkonů; s Carlosem, Alexem a týmem jsem přesvědčen, že nepřestaneme při každé příležitosti, která se nám naskytne, bojovat o body.

ASTON MARTIN

Fernando Alonso, 18. místo (sprint 15. místo)

Mám pocit, že oproti včerejšku a sprintu se výkon v kvalifikaci trochu zlepšil, a je úlevou, že se mizí vibrace v pilotních jednotkách, které byly během přestávky hodně prověřovány. Bohužel jsem měl problémy s převodovkou, které mě omezily, takže je musíme prověřit a zkusit je před závodem napravit. Ještě jsme nejeli v dešti, takže pokud se počasí změní, bude to pro nás i všechny na startovním roštu poučení. Uvidíme, co dokážeme.

Lance Stroll, 19. místo (sprint 17. místo)

Mám pocit, že jsme od včerejší kvalifikace na sprint a sprintu samotného udělali malý pokrok. Při poslední jízdě v Q1 jsem měl problémy s provozem a nedostal jsem pneumatiky do správného okna, takže jsem ztratil čas. Známe oblasti, na kterých musíme pracovat a zlepšovat se, ale to bude chtít nějakou dobu. Uvidíme, co dokážeme udělat zítra, počasí bude hrát velký vliv pro všechny.

Zástupce týmu své vyjádření nepodal

CADILLAC F1

Valtteri Bottas, 20. místo (sprint 19. místo)

V kvalifikaci po několika změnách oproti sprintu jsem se s autem cítil mnohem lépe. Věděli jsme, že bude těžké případně postoupit do Q2, ale mezera ve středu pole se zmenšuje, což je příjemné vidět. Pokračujeme v prohlubování našeho porozumění auta a pneumatik, abychom našli větší konzistenci, což je součástí našeho procesu. Pokud budou zítra smíšené podmínky, je to pro nás skvělá příležitost, takže do toho dáme všechno, co můžeme.

Sergio Pérez, 21. místo (sprint 16. místo)

Dnešní ráno bylo dobré, protože jsem od prvních kol závodil, ale zvolili jsme tvrdé pneumatiky, což nakonec nebylo správné rozhodnutí. Ale hodně jsme se naučili a tento víkend naznačuje, že jsme rozhodně konkurenceschopnější. Kvalifikace byla prostě velmi chaotická. Při druhém pokusu jsem udělal chybu, která jde za mnou, a pak ve třetím kole jsem měl problém s rozložením energie, takže jsem minul zatáčku a ztratil i toto kolo. Zkoumali jsme rovnováhu, kterou potřebujeme, ale dnes jsme z ní neměli maximum.

Graeme Lowdon, vedoucí týmu

Celkově byl tento víkend ohledně výkonu krokem vpřed, protože jsme mohli závodit s jinými týmy a být v tempu opravdu konkurenceschopní. Sprint jsme začali silně a doufali jsme, že se v kvalifikaci posuneme výše, ale nedokázali jsme plně využít přirozený pokrok. To, že jsme zklamaní, dokazuje, jak daleko jsme se dostali za pouhé čtyři závody. Teď se musíme podívat na zítřejší závod, abychom to všechno spojili dohromady.

Pokud vám chybí vyjádření týmů Red Bull a VISA Cash App RB, tak bohužel až do přípravy Prohlášení nebyly na obvyklých platformách dostupné. Možná může hrát roli změna doby startu, případně cokoli jiného. Samozřejmě budeme situaci sledovat a případně názory obou stájí zveřejníme.

Share this post

Comments (6)

  • jumpman Reply

    je zvláštní, že jakmile to auto začne jet emilovy, dvojka red bullu se propadá do podprůměru…

    3 května, 2026 at 9:21 am
  • RoBertino Reply

    Těžko říci – jak jsem Isacka sledoval, jako by mu Miami tak úplně nesedělo.

    3 května, 2026 at 9:29 am
    • jumpman Reply

      třeba mu přestalo sedět auto… a už dřív se prosáklo, že red bull ty auta nemá shodné specifikace a když vidím, jak se třeba propadl haas, který zase tolik vylepšení nedovezl… zrychluje celé pole a kdo chvíli stál… znáš to

      3 května, 2026 at 11:09 am
      • RoBertino Reply

        Vidíš, a teď už je úplně ze hry – byl diskvalifikován.

        3 května, 2026 at 12:21 pm
        • jumpman Reply

          a je mi dost divný, že jedno auto je mimo výrobní tolerance a druhé se do nich vejde… předpokládám, že bude startovat z boxů…

          3 května, 2026 at 12:55 pm
          • RoBertino

            Více v reportu ke kvalifikaci.

            3 května, 2026 at 3:57 pm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *