PROHLÁŠENÍ PO GRAND PRIX JAPONSKA 2026
MERCEDES
Kimi Antonelli, 1. místo:
Skvělý pocit získat druhé vítězství! Začal jsem špatně a nadával si, že jsem ztratil tolik pozic. Když jsem ale jel na středně tvrdé směsi ve volném vzduchu, dokázal jsem tempo výrazně zlepšit. Měl jsem štěstí na načasování SC, což mě posunulo do vedení; hodně mi to usnadnilo život! Kdo ví, co by se bez toho stalo, ale dnes jsem měl pocit, že jsem byl dost rychlý, abych bojoval o vítězství i bez toho.
Je to nejlepší způsob jak ukončit část sezóny před krátkou pauzou. Chci si ten okamžik užít, ale také ho dobře využít k tomu, abych pracoval na tom, kde se mohu zlepšit. Víme jako tým, i když jsme vyhráli první tři závody, že musíme stále zlepšovat svůj projev. Dnes jsme opravdový bojovali a víme, že nebude snadné tuto formu udržet. Těšíme se, že dobře využijeme čas před Miami a doufáme, že se dostaneme do silné pozice, až bude sezóna pokračovat.
George Russell, 4. místo:
Měli jsem tento víkend hodně smůly a je to škoda, protože jsem dnes rozhodně bojoval o vítězství. Po obtížném startu jsem se dokázal vrátit na druhé místo, ale zastavil jsem jen jedno kolo před nasazením SC. To změnilo průběh závodu a bohužel po restartu jsem ztratil další dvě pozice; nejprve kvůli dosažení limitu harvesteru a pak nečekanému superclipu. Bylo to dost frustrující, ale takhle to někdy v závodění chodí.
Po tomto víkendu je jasné, že naši konkurenti začínají své vozy mnohem více optimalizovat. Začátek sezóny jsme si užili skvěle, ale jak bylo vidět, naši soupeři jsou nám v patách. Nadcházející mezera v kalendáři také všem nabízí šanci se dále rozvíjet, takže víme, že až se v Miami vrátíme na trať, čeká nás pořádný boj.
Toto Wolff, vedoucí Mercedes-Benz Motorsport
Vzrušující závod s množstvím předjíždění, což v Suzuce nebylo vždy obvyklé. Je to nový způsob závodění, kde musíte strategicky přemýšlet, abyste předjeli a zároveň si zajistili svou pozici. Je to velká výzva jak pro jezdce, tak pro týmy; závod je díky tomu velmi nepředvídatelný.
Někdy člověk potřebuje štěstí, aby závodění bylo podle jeho představ; to byl případ Kimiho. Na startu ztratil pozice, ale díky šťastně načasovanému SC je dokázal získat zpět. Ačkoliv mu pomohl, jeho tempo ve druhé polovině závodu prokázalo, čeho je schopen. George na tom byl opačně; přišel o místo poté, co zajel do boxů jen jedno kolo před vyjetím SC. Poté ztratil další pozice, nejprve při restartu, když dosáhl limitu harvesteru a měl málovýkonu, a pak nečekaně při superclipu. Tvrdě bojoval, aby se dostal zpět aspoň na čtvrté místo, ale tento víkend měl rozhodně víc než dost smůly.
McLAREN
Oscar Piastri, 2. místo:
Dobrý začátek, dobrý výsledek; bylo by opravdu zajímavé zjistit, co by se stalo bez SC. Držel jsem George za sebou a těsně před zastávkami jsme se vlastně trochu vzdálili. Škoda, že se nikdy nedozvím, co by se stalo. Ale myslím, že pro mě jde v tuto chvíli přes zklamání z druhého místa o solidní výsledek. Obrovské díky týmu. Myslím, že jsem s tím, co bylo k dispozici, odvedl opravdu dobrou práci. Je jasné, že ještě musíme najít trochu výkonu, ale dnes jsem využil každou nabídnutou příležitosti.
Lando Norris, 5, místo:
Pro tým slušný výsledek s mnoha pozitivy. Měl jsem skvělý start a podařilo se mi ukázat trochu více soutěžního tempa, hlavně v čistém vzduchu. Jsem spokojený s tím, jak jsem zvládal pneumatiky a že jsem dokázal před koncem předjet Lewise. Je jasné, že jsme dosáhli významného pokroku v nasazení pohonných jednotek a tato trať našemu autu vyhovovala. Výsledek je důkaz tvrdé práce týmu, takže díky jim. Je to znamení, že jdeme správným směrem. Teď se vrátíme do továrny, dáme si delší závodní pauzu a zaměříme se na to, abychom se v Miami vrátili v co nejlepší formě.
Andrea Stella, vedoucí týmu
Dobrý víkend, můžeme odjet ze Suzuky povzbuzeni. Předvedená rychlost v kvalifikaci, byla v závodě potvrzena; opravdu jsme mohli bojovat s Ferrari a občas i s Mercedesy. Oscar po skvělém startu předvedl výbornou jízdu se stálou rychlostí a plně si zasloužil pódium. Přestože vynechal první dva starty Grand Prix, ukazuje od začátku závodění ve Formuli 1 nejsilnější formu – klidnou, odolnou a inspirativní pro celý tým. Lando přivezl důležité body i přes silně narušené tréninky, které znamenaly, že před závodem sotva ujel dvě kola v řadě. Naše realizace závodu, start, strategie a způsob, jakým jsme využili pohonnou jednotku, byly silné.
Ačkoliv nás tento výsledek povzbuzuje, náš cíl zůstává jasný: musíme zlepšit základní výkon našeho podvozku. Charakteristiky tohoto okruhu a silný výkon našeho pohonného jednotku hrály do našeho kartělu, ale víme, že naši soupeři mají stále výhodu v přilnavosti v zatáčkách. Jsme si vědomi, že potřebujeme pár desetin z podvozku, abychom mohli konzistentně bojovat o vítězství. Nyní je naší odpovědností poskytnout Oscarovi i Landovi vůz, který bude neustále usilovat o vítězství, a zaměřujeme se na to, abychom v nadcházejících závodech dosáhli potřebného vylepšení.
FERRARI
Charles Leclerc, 3. místo:
Tentokrát jsem musel opravdu tvrdě makat. Měl jsem trochu smůlu s SC, takže jsem musel dohánět auta přede mnou. V prvních kolech po zastávce v boxech jsem ztratil pár pozic, ale nakonec dřívější zastávka nebyla velkou nevýhodou. Musel jsem být velmi opatrný a dobře spravovat pneumatiky, abych dojel do cíle.
Závod byl dobrý, jen mi trochu chyběla rychlost, abych dohnal Oscara, ale i tak to byl pozitivní závod; s dobrým řízením energie jsem dokázal ubránit stupně vítězů před útoky George a přinést týmu potřebné body.
Využijeme příští týdny k tomu, abychom si vše zhodnotili a posunuli se dál, než se vrátíme na trať v Miami – uvidíme, jaké to bude po přestávce.
Lewis Hamilton, 6. místo:
Náročný závod a výsledek rozhodně neodpovídá mé představě. Co se týče správy pneumatik, dopadl první stint velice dobře, ale prostě jsem neměl tempo na souboje. Nyní se zaměříme na pochopení proč a hledání způsobů, jak se zlepšit. Měsíc před dalším závodem využijeme k analýze každého detailu z prvních tří závodů a ujistíme se, že se vrátíme silnější.
Frédéric Vasseur, vedoucí týmu
Myslím, že závod byl dobrou reklamou pro F1 a pro šampionát, protože to byla vzrušující show. Předjíždění bylo mnohem víc než na této trati v minulosti pamatujeme. Pro nás jsou to třetí po sobě jdoucí stupně vítězů. Charles tvrdě bojoval s Russellem, jehož za sebou držel v závěrečných fázích. Byla to chytrá jízda, nechat Mercedes je jít dopředu, aby ho mohl předjet v první zatáčce. Je povzbudivé pro tým i pro všechny v továrně, že jsme to dokázali; a dobrý způsob, jak začít nucenou přestávku. Víme, že musíme tlačit, musíme pracovat na vývoji auta. Co se týče Lewise, je jasné, že jakmile nemáte režim overtake, ztratíte tempo a na trati se vytvoří vláček. Když je rozdíl před autem větší než sekunda, všechno je těžší. Víme, že máme deficit v přímém výkonu a budeme na tom v příštích týdnech pracovat.
ALPINE
Pierre Gasly, 7. místo:
Po celou dobu opravdu intenzivní závod a jsem velmi spokojený se ziskem dalších bodů do šampionátu. Byl to velmi dobrý závod a tým ho po celou dobu dobře zvládal. Vlastně to byly dvě různé fáze: před a po SC. Podle toho, co jsme zatím v této sezóně viděli, jsou závody dost akční, takže jsme pravděpodobně SC nebo VSC v určitém okamžiku očekávali. Během první části závodu jsem si budoval pěkný náskok před auty za sebou. Pak, po SC, jsem se musel bránit Maxovi, který po 25 kol vyvíjel velký tlak. Museli jsem volit značnou defenzivu, což proti čtyřnásobnému mistrovi světa není snadné, takže jsem rád, že jsem si pozici udržel a získali slušné body. Pro tým to byl pozitivní víkend a nejsme daleko od některých rychlejších týmů. Auto má pevný základ, takže musíme zůstat motivovaní a tvrdě pracovat, abychom dohnali ty před námi.
Franco Colapinto, 16. místo:
Velmi dlouhý a frustrující závod, při kterém jsem strávil hodně času zíráním na zadní křídlo jiného vozu. Měl jsem opravdu dobrý start, v úvodním kole jsem jel těsně za oběma VISA Cash App RB a byl na dosah bodů. Zareagoval jsem, zajel do boxů, abych pokryl Ollieho a podařilo se nám zůstat před námi. Pár kol jsem s ním bojoval a najednou jsem ho viděl, jak sklouzl přede mnou přes trávu ve Spoon. Po zhlédnutí záběrů byl zjevný velký rozdíl v rychlosti, což může být pro tato auta charakteristické; jsem opravdu rád, že je v pořádku. Poté vyjel SC, pro mě špatně načasovaný, takže jsem ztratil pozice. Je to škoda, protože jsem předtím bojoval s Liamem a dalšími; ti také skončili na bodech. Sečteno: potřebuji silnější sobotu, abych se dostali do lepší pozice pro závodění. Teď využijeme mezeru v sezóně, abychom tvrdě pracovali v Enstone a vrátili se silnější v Miami.
Flavio Briatore, výkonný poradce
Pro tým to byl další pozitivní víkend a solidní bodovaný výsledek na začátku sezóny. Také jeho zopakování na jiné konfiguraci tratě, jako je Suzuka, potvrzuje pokroky, kterých jsme v Šanghaji dosáhli a ukazuje, že soupeříme s Red Bullem jako čtvrtým nejrychlejším vozem současnosti. Pierre opět odjel fantastický závod a byl pod velkým tlakem Maxe, jehož za sebou udržel více než 25 kol. SC přišel v nevhodnou chvíli pro Franca, který byl v úvodní části velmi blízko bodů. Jeho sobotní výsledek se jevil jako omezující faktor a znamenal, že musel při závodě pořád na někoho dotírat. Jeho cílem by mělo být dostat se v nadcházejících závodech do lepší pozice pro konkurenceschopnější Grand Prix. V krátké přestávkce rozhodně nebudeme stát na místě a budeme v Enstone tvrdě pracovat, abychom dodali vozu více výkonu a zároveň dávali stejnou šanci oběma jezdcům podávat výkony a získávat body.
RED BULL
Max Verstappen, 8. místo:
Udělal jsem všechno, co jsem mohl, abych se vrátil na body a posunul se vpřed. Měl jsem lepší start, maximalizoval závod a získal pozice. Snažil jsem se předjet Alpine, ale Pierre to zvládl dobře, bez chyb, takže to bohužel bylo příliš obtížné. Při pokusu o předjetí jsem na hlavní rovince neměl k dispozici baterii; čekal jsem, jestli neudělá malou chybu, ale všechno nestalo se tak a nebylo možné ho překonat. Nakonec jsem vzhledem k problémům, které jsme měli tento víkend, získali body, ale nikoli pozici, o níž bych chtěl bojovat. Teď samozřejmě máme měsíc na analýzu všeho, abychom byli konkurenceschopnější a vyřešili na autě víc věcí. Bude důležité najít lepší rytmus a lépe pochopit chování vozu, motor a nasazení. Všichni makají naplno a dělají, co mohou; je toho hodně, co můžeme v příštích týdnech udělat.
Isack Hadjar, 12. místo:
Závod mi přišel hrozně dlouhý. Měl jsem dobrý start a silné první kolo; plán byl bojovat s Pierrem, a to se mi podařilo až do protilehlé rovinky, kde jsem ztratil hodně výkonu baterie. Musíme zlepšit naše nasazení, protože jsme s tím dnes opravdu bojovali. Načasování SC bylo také nešťastné; potom jsem měl problém se vrátit na body. Bojoval jsem solidně s Audi, ale neměl jsem rychlost, abych je předjel. Všichni tvrdě pracují na pochopení problémů; teď máme čas do Miami, abychom se dostali do lepší pozice.
Laurent Mekies, vedoucí týmu
Dnes jsme se dozvěděli mnohem víc o současném omezení našich vozů. Bylo pro nás důležité zapojit se do soubojů a aby Max i Isack dokončili závod kvůli dalšímu sběru dat. Samozřejmě nás čeká hodně práce a teď máme pár týdnů na to, abychom se pokusili najít řešení těchto omezení. V tuto chvíli je důležité pracovat na rozdílu ve výkonu vůči klukům před námi. Neexistuje jen jedna oblast, kterou bychom mohli označit za příčinu našich obtíží; musíme pracovat na všech. Teď je to špatné, ale mám plnou důvěru v tým. Během přestávky se ponoříme do hloubky do našich dat a přeneseme je do našeho simulátoru. Do dalšího závodu nevyřešíme všechno, ale tým odvede těžkou práci a přijde na kloub našim problémům.
Jsem plně přesvědčen, že když všichni v Milton Keynes nabídnou obrovský impuls, využijeme nadcházející týdny naplno, abychom se posunuli dál a v Miami předvedli naše zlepšení.
VISA CASH APP RB
Liam Lawson, 9. místo:
Jsem velmi spokojený. Na základě toho, kde jsem začal plus a pochybnosti po včerejších problémech, tým odvedl skvělou práci při vyvážení vozu, což vedlo k silnému závodu. První část byla opravdu náročná, ale během těžké pasáže na konci jsme dostali auto do lepšího časového okna. Měli jsme také trochu štěstí na SC, který nám pomohl dostat se na body. Bez něj by bylo těžké toho dosáhnout, takže je dobré si něco odnést. To jsou tři bodovaná umístění v posledních dvou závodech, což je pěkný impuls před přestávkou. Strávím čas tréninkem a s týmem, abych se před Miami zamyslel nad uplynulým měsícem; jak budeme dál pracovat na zlepšení.
Arvid Lindblad, 14. místo:
Načasování SC mě asi bolelo nejvíc. Do té doby jsem jel desátý, a pak jsem klesl o čtyři místa. Pak už jsem neměl dostatečné tempo, abych se mohl vrátit zpět. Je to škoda, ale věděl jsem už od začátku, že to bude spíš defenzivní než útočný závod. Je zklamáním, že jsem nebodoval, ale chválím tým i Liama. O víkendu nám některé věci moc nehrály do karet, ale dubnovou pauzu využiji k tvrdé práci, abych se dostal do co nejlepší pozice pro Miami.
Alan Permane, vedoucí týmu
Dobrý výsledek, opět jsme skončili na bodech, a jsme velmi rádi, že jsme je letos získali ve všech závodech. Liam předvedl skvělý závod a ubránil se Estebanovi, i když se nezdálo, že by o tuto pozici mohl přijít. Načasování SC bylo pro Arvida nešťastné, ale takové okolnosti se během sezóny nevyhnutelně odehrají. Jeho učení pokračuje a přesto zajel silný závod. Těšíme se na pauzu, protože pro Miami jsou plánována dobrá vylepšení vozu. Liam a Arvid budou kombinovat trénink a práci na simulátorech jako přípravu na nadcházející závody, ale hlavně si také zaslouženě odpočinou.
HAAS
Esteban Ocon, 10. místo:
Za prvé, jsem rád, že je Ollie v pořádku. Bohužel to byly tři ze tří závodů, kdy nám načasování SC nevyhovovalo. Měl jsem slušný start a vše šlo dobře, pak jsem nestačil na Gabiho a Liama. Podařilo se mi znovu předjet Gabiho, ale s Liamem to nešlo. Před námi byla pěkná bitva mezi Maxem a Pierrem, rád bych byl její součástí, ale uvízl jsem za Liamem, takže nikdy nezjistím, jestli jsem se do ní mohl zapojit nebo ne. Celkově to byl z mé strany pozitivní víkend; z auta jsem v každé situaci vytěžil maximum. Mohlo to být o pár míst lepší, ale nemůžeme chtít všechno.
Oliver Bearman, nehoda:
Za prvé, všechno je v pořádku a jsem v pohodě a to je hlavní. Byl děsivý okamžik, ale adrenalin trochu opadává, takže cesta domů bude dlouhá; nicméně jsem naprosto v pohodě. Auto je dost obouchané, ale teď máme měsíc na resetování, a týmu se můžu jen omluvit, protože oprava dá práce. Došlo k obrovskému nárůstu rychlosti – kolem 50 km/h – což je součást nových pravidel a musím si na to zvyknout, ale také jsem měl pocit, že mi nebylo dáno moc prostoru, vzhledem k obrovské přebytečné rychlosti, kterou jsem měl. Musíme být trochu shovívavější a lépe připraveni, protože bohužel vše bylo důsledkem obrovské rozdílné rychlosti, kterou jsem ve Formuli 1 dosud neviděl. Máme měsíc na to, abychom se v Miami vrátili silní – to je teď náš cíl.
Ayao Komatsu, vedoucí týmu
Především je dobré, že je Ollie v pořádku. Byl to velký náraz a Ollie je opravdu zklamaný. Rychlost přiblížení byla obrovská, téměř 50 km/h, a byl to docela děsivý moment, ale jsem rád, že to zvládl v pořádku.
Co se týče závodů, měli jsme dobrý start. Naše tempo nebylo tak silné, ale myslím, že v úvodních kolech jsme si vytvořili dobrá místa a zejména Esteban závodil velmi dravě. Je škoda, že SC přišel pro něj ve špatnou chvíli, protože ztratil dvě pozice, ale dokázal jednu získat zpět, jen si neporadil s Lawsonem, což je škoda. Myslím, že z tohoto závodu si můžeme hodně odnést. Je dobře, že v těchto zcela nových pravidlech jsme jako nejmenší tým získali bod v každém závodě, což je opravdu pozitivní. Stále jsme na 4. místě v šampionátu, což je úžasné. Konkurence je od 4. do 7. místa opravdu tvrdá, rozdíl činí jen čtyři body, takže si myslím, že musíme maximalizovat dubnový čas a podívat se na vše, co jsme se dosud naučili, abychom se pokusili vylepšit naše operace, vylepšit auto a pochopit, jak můžeme pokaždé podávat lepší výkon. Opravdu se těším na to, že v Miami začneme naplno. Gratuluji všem, využijme tento čas k osvěžení a opětovnému soustředění.
AUDI F1
Nico Hülkenberg, 11. místo:
Měl jsem dobré tempo a reálnou šanci na body, ale závod ovlivnil špatný start. Zlepšení startů je něco, na co se jako tým musíme v nadcházejících týdnech zaměřit. V prvním kole jsem se propadl z 13. na 19. místo, což zkomplikovalo situaci. Po většinu závodu jsem uvízl v zácpě, což omezilo možnosti postupu. Tyto vozy jsou stále poměrně náročné na závodění s aktuálním řízením energie a dynamikou předjíždění. Manévr lze provést, ale hned potom jste zranitelní, takže je to momentálně trochu kompromis.
Cenným pozitivem bylo dokončit závod a nasbírat spoustu dat. Máme co zlepšovat a na co se zaměřit, s měsícem do Miami máme čas vše analyzovat a vrátit se silnější.
Gabriel Bortoleto, 13. místo:
Závod byl celkově docela v pořádku: SC mi hrál do karet, protože jsem se rozhodl zůstat déle venku, abych nebyl zaseknutý za ostatními vozy na tvrdší směsi; naše tempo nebylo tak špatné, i když jsem měl na rovinkách nějaké potíže. Co mě bohužel nejvíce ovlivnilo, byl start: od prvního závodu sezóny víme, že na něm musíme pracovat, abychom nekompromitovali naši sobotní práci.
Teď, když do dalšího závodění zbývá téměř pět týdnů, budeme držet hlavu dole a využijeme tento čas naplno ke společné práci napříč našimi základnami a vylepšili naše auto, abychom se v květnu mohli vrátit do Miami na lepším místě.
Mattia Binotto, vedoucí projektu Audi F1
Závod zanechává smíšené pocity; s pozitivy i oblastmi, kde se můžeme zlepšit. Na druhou stranu je důležitým krokem vpřed, když oba vozy do závodu odstartují a dokončí celou vzdálenost. Spolehlivost byla po celou dobu silná a závod dobře a bez problémů proveden, včetně pravidelných zastávek v boxech.
Tempo bylo také povzbudivé. Ukázali jsme, že se můžeme pohybovat v první desítce, a Nicoův závod to obzvlášť naznačil, když dobře bojoval v poli a předjel několik rychlých vozů, i když skončil těsně mimo body. To podtrhuje základní potenciál balíčku. Gabriel měl silný víkend, ale dnes jsme ho nedostali do podmínek, aby ukázal veškerý svůj potenciál: pravděpodobně by byl také na hraně bodů jako Nico, už podle dobré práce, kterou odvedl v kvalifikaci i trénincích.
Zároveň jsou jasné oblasti, kde se musíme zlepšit. Náš startovní výkon zatím není tam, kde by měl být, a v prvním kole jsme výrazně ztratili pozice, což nakonec zmařilo dobrou práci odvedenou včera; a ohrozilo závod obou jezdců. Obecněji zůstávají klíčovými oblastmi zaměření na ovladatelnost a řízení energie. Jako mladý tým máme stále hodně co se učit a zdokonalovat.
Nyní máme před sebou nějaký čas na analýzu dat a pokračování ve vývoji vozu. I když jsme nedosáhli bodů, které bychom chtěli, máme pevné základy a naším cílem je v další fázi sezóny se vrátit silnější.
WILLIAMS
Carlos Sainz jr., 15. místo:
Dnes jsem z auta dostal naprosto všechno, co bylo možné. Navíc další solidní start a dobré načasování zastávek znamenaly, že jsem odjel nejlepší možný závod, takže jsem spokojený. Tým a já dobře pracujeme na pochopení auta a těchto pravidel, a mám pocit, že do této brzké přestávky jdeme připraveni udělat skutečný pokrok ve výkonu vozu. Musíme se ujistit, že pět týdnů maximálně využijeme a v Miami nastoupíme v lepší pozici na nadcházející část sezóny. A nakonec jsem moc rád, že je Ollie po tak velkém nárazu v pořádku.
Alex Albon, 20. místo:
Během závodu jsem byl ve vláčku, takže se nic moc nestalo a jízda se tak trochu změnila v test, protože jsme chtěli vyzkoušet pár věcí na předním křídle, abychom lépe pochopili jeho funkci a získali nějaká data. Vzhledem k tomu, čím disponujeme se auto chová dobře a tým tvrdě pracoval, aby ho během těchto tří týdnů dostal do dobré pozice. Realisticky dosahujeme, čeho jsme schopni, a absolvujeme závody co nejlépe, ale musíme se dostat výš a získat trochu více rychlosti. Čeká nás hodně práce, ale jako tým máme asi pět týdnů, takže toho hodně můžeme zlepšit. Myslím, že nám to prospěje, abychom se mohli v Miami vrátit silnější.
James Vowles, vedoucí týmu
Musíme co nejlépe využít nadcházejících pět týdnů. Dnes to byl bolestivý den; chci udělat čáru v písku a zajistit, že v každém závodě přidáme výkon a každý víkend zabojujeme o bodování. Gratuluji Carlosovi, byla to bezchybná jízda a udělal vše, co mohl, ale takový je dnešní vůz. A gratuluji Alexovi; řídil perfektně a dokončil testovací program, který bude pro naše poznávání neocenitelný. Následujících pět týdnů bude pro nás jedněmi z nejtěžších, a to záměrně, protože se do toho pustíme a zajistíme, že se v Miami vrátíme autem, které bude hodné bodů.
K obrovské nehodě: Ollieho ho považuji za přítele a jsem rád, že odešel jen s drobnými zraněními. Je to pro nás připomínka, že si musíme dávat pozor, abychom se do této situace nedostávali. Je to skvělý závodník, jsem rád, že je v pořádku, a těším se, až ho uvidím v Miami.
CADILLAC F1
Sergio Perez, 17. místo:
Náš nejsilnější závod letos. Za krátkou dobu jsme udělali velký pokrok a můžeme být rádi, že jsme opět dostali obě auta do cíle. Včera jsme měli problémy s nasazením a dnes to vypadalo, že máme vše pod kontrolou. Byli jsme jasně rychlejší než Aston Martin a vidíme, že naše tempo sílí. Doufejme, že vylepšení, která přineseme do Miami, nás dostanou mnohem víc do hry.
Valtteri Bottas, 19. místo:
Další dvojitý finiš je pro tým opravdu dobrý. Trochu mi chyběl výkon, což znamenalo, že jsem měl problém konkurovat Aston Martinům, takže je to něco, na co se musíme zaměřit. Zkusili jsme jinou strategii; začal jsem na tvrdé směsi, ale bohužel nefungovala. Nicméně celý víkend bylo mnohem čistší a s méně problémy. Naučili jsme se hodně, co můžeme využít k lepšímu tréninku pro další závod. Nyní nás po našich prvních třech závodech čeká pauza v kalendáři s možností analyzovat vše, co jsme se dosud naučili, a věnovat více času vývoji vozu. Nálada v týmu je dobrá, protože se plně soustředíme na přípravy na naši první domácí Grand Prix v Miami.
Graeme Lowdon, vedoucí týmu
Dnešní výsledek završil náš další silný víkend. Už po třech závodech naší debutové sezóny můžeme být velmi hrdí, že jsme dosáhli dalšího umístění s oběma vozy, kdy jeden vůz neztratil celé kolo. Bohužel Valtteri nebyl včas puštěn SC, aby se dotáhl na konec závodního pole, což jeho závod zničilo.
Obzvlášť mě těší, že celý tým udělal další významný krok vpřed v oblasti provedení a spolehlivosti. Chystáme pro Miami balíček vylepšení a jsem zvědavý, co může přinést — děkuji všem týmům v Indianapolisu, Charlotte, Silverstone a Německu za jejich neustálou tvrdou práci. Nakonec jsem byl velmi rád, že Ollie Bearman je po svém velkém nárazu v pořádku.
ASTON MARTIN
Fernando Alonso, 18. místo:
Dokončení závodu v Suzuce ukazuje jasný týmový pokrok, a to je silné pozitivum, které bychom si měli z víkendu odnést. I když jsme nebyli rychlí, bylo příjemné získat cenné kilometry a závodit s Lancem. Nyní budeme analyzovat data ze Silverstone i Sakury, a budeme pokračovat ve vývoji, abychom před návratem do Miami měli lepší přehled.
Lance Stroll, pokles tlaku ve vodní soustavě
Závod sem si užíval, i když jsem nebyl konkurenceschopný a bojoval o poslední pozice. Suzuka je vždy zábavná trať, takže byla škoda, že jsem nedojel do konce. Defekt musíme vyšetřit, ale vypadá to na problém s tlakem vody na ICE. Do té doby jsem si závod užíval, bránil jsem se před Fernandem, ale je jasné, že máme hodně věcí, na kterých musíme zapracovat, a najít hodně rychlosti. Známe problémy, takže je důležité řešit je co nejrychleji.
Mike Krack, hlavní vedoucí řízení u trati
Dnešním cílem bylo dokončit závod, což splnil Fernando. To je významný okamžik pro tým i našeho technického partnera Hondu, zvláště na jejich domácím závodě. Ukázalo se, že spolehlivost se zlepšuje, ale problém s tlakem vody na ICE u Lanceova vozu ukazuje, že je před námi stále hodně práce. Je také jasné, že úroveň výkonu našeho balíčku je daleko od úrovně, kde by měla být; musíme tvrdě pracovat na zlepšeních. Chci poděkovat jezdcům za jejich odhodlání a závodního ducha.

Comments (9)
už jen za to co vypustil z úst so colapinto zaslouží stopku! Prej se nepohnul, ze záběrů je naprosto zřejmé, že přestože mu došla šťáva, tak se nesmyslně snažil bránit vytlačením bearmana mimo závodní stopu! Dost se divím, že to tomu dřevákovi někdo konečně nevpálí do ksichtu…
na druhou stranu, Michale, viděl jsem záběr ze shora ( možná „jen“ vygenerovaný na základě telemetrie ), kde bylo krásně patrné, že ten pohyb Colapinta doleva byl naprosto minimální a víceméně držel závodní stopu. mezi jeho autem a okrajem dráhy bylo místo minimálně na půldruhého auta. čili při cca vyrovnaných rychlostech obou monopostů vcelku „pohodová“ situace. bohužel rozdíl rychlostí obou monopostů byl ohromný – podle toho, co jsem viděl, 92km/h. to, že se do té mezery Bearman nevešel se tedy nelze divit, když auto před ním náhle zpomalilo. ale dávat to za stoprocentní vinu jen Colapintovi bych si netroufnul.
za sebe bych to identifikoval jako velice nešťastnou shodu okolností danou současnými nesmyslnými pravidly. na kterou ovšem s obrovským předstihem upozorňovali sami piloti a FIA jejich připomínky zcela ignorovala. pokud správně čtu poslední vyjádření, tak se tomu konečně chtějí pověnovat a upravit pravidla, aby se to neopakovalo. možná jsem přílišný optimista, ale tak alespoň chápu poslední vyjádření, co jsem četl. pokud přispěje tahle nehoda k úpravě pravidel tak, aby se to neopakovalo, dopadlo to za mě ještě dost dobře. myslím to tak, že bez téhle nehody by nás velmi pravděpodobně čekala někde v budoucnosti jiná, možná větší a možná s podstatně závažnějšími následky. ani nechci domýšlet, co až by se mohlo stát. takže zaplať pánbůh za to, že to Bearman přestál ještě vcelku zdráv a že kvůli ignoranci FIA nemusel někdo nést ještě horší následky.
uvidíme v Miami a dalších GP, jestli to řešení bude dávat smysl.
Já chápu co říkáš, ale proti colapintovi hovoří souboj russell vs leclerk, kde se russellovi stalo to stejné co colapintovi a žádná nehoda se nestala. Proč? Protože russell se nebránil jako blbeček když viděl že mu chybí výkon. Colapinto se tlačil na vnější okraj dráhy kam jel bearman a tím ho dokonale vyhnal z tratě. Navíc při takovém rozdílu rychlostí je zabránění více v rukou toho, komu ten výkon dojde a ve finále stačí i naznačení pohybu na který rychlejší pilot musí reagovat pokud to nechce napálit přímo do pomalejšího pilota. Takže z tohoto pohledu vidím vinu jednoznačně u colapinta…
pokud bychom vyloučili, jako hlavního viníka tvůrce pravidel, tak se na to asi dá takto nahlížet. jen je otázkou, zda a jak dlouho dopředu je pilot upozorněn, že mu auto začne samo dělat něco jiného, než předvídatelně reagovat na plynový pedál. pak se podle toho může zařídit, i když by možná musel místo na trať čučet na displej volantu, nebo kde se mu to ukáže. a to je velmi nebezpečné. prostě se auta musí chovat předvídatelně. pro svého řidiče i pro okolí.
to, že to v podobné situace jiní, nepoměrně zkušenější piloti, zvládli, je, podle mě, dáno právě tou zkušeností. jenže to by v současné F1 nesměl jezdit žádný nováček a každý by s tím autem musel mít natestováno stovky kilometrů na všech možných tratích, za všech možných podmínek, ve všech možných situacích. a tak tomu rozhodně v současnosti není. takovéhle chyby, a myslím, že i podstatně větší, dělali i ti největší mistři, když byli v F1 noví.
jak píšu i níže v odpovědi Robertovi. podle mě hlavní vinu nese v tomto incidentu třetí strana.
Naprostý souhlas
Asi se cítí silný v kramflecích, když má za sebou Flavia.
Já Ti nevím, Tome, pohled z kokpitu Colapinta říkal něco jiného – jestli tam byl prostor pro půldruhého auta, to také nevím, ale jde primárně o to, že pokud pilot cukne doleva a za ním jede (podle údajů někdo skoro o stovku rychleji), může to mít destrukční vliv. A co se stane, když formule jen lízne trávu, to známe z Brazílie 1994, kdy měl Brundle ze zadele štěstí, že mu Verstappenovo zadní kolo neurazilo hlavu. Na jednu stranu je opět vidět, že se udělalo něco ne zrovna domyšleného, na druhou máme kvůli Blízkému východu měsíc volno, tak je prostor zkusit eliminovat největší problémy. A jen dodám – Oliver měl fakt neuvěřitelné štěstí, že se to stalo v zatáčce 13 a ne o pár desítek metrů dál: stát se tohle ve Spoon, tak by si možná nějakou dobu nezajezdil. Už vůbec nechci domýšlet, jaké následky by měl takový karambol dejme tomu v Austrálii.
Sečteno-podtrženo (jak říkám s oblibou): u tvorby pravidel se musí přemýšlet a do důsledků podobné jevy vyloučit. Co pak bude platné, když se někdo těžce zraní nebo ještě hůř a autoři předpisů řeknou – aha, tak tady je asi nějaký nedostatek. Psal jsem o tom v paddocku, že dokud nebudou při realizaci takových závažných věcí odborníci společně se zástupci samotných pilotů (i když jen okrajově, protože každý má jiný styl a jinak se novince přizpůsobí), tak to bude i nadále smrdět průšvihem.
s tou tvorbou pravidel a ignorací názorů pilotů při ní, jsme zcela ve shodě. však to také píšu. primárně je za tou nehodou tohle. to je bez debat. jestli mohl jet Colapinto o metr vpravo? klidně mohl, třeba i o dva. těžko soudit, co mu v tom momentě, kdy mu auto zpomalilo, proletělo hlavou. zaspekuluji si: kouknul rychle do zrcátek, v levém, jelikož je to v pravotočivé zatáčce, nic neviděl, v pravém možná soupeře zahlédl, tak se klidil více k levému okraji. a najednou se tam zjevil Olie… nevím, ale při tom rozdílu rychlostí na to mají oba zlomky vteřiny, v podstatě jednají čistě instinktivně.
ale primárním důvodem nehody je ten obrovský a především nečekaný rozdíl rychlostí. kdyby to bylo v běžném provozu, řekli bychom, že podle pravidel silničního provozu musí všichni předvídat. jenže to také musí být předvídatelné chování aut. pokud jedno pro okolí zcela nelogicky samovolně zpomalí a druhé jede naopak naplno, jsou všichni zmatení a výsledkem je tohle.
Tome, jasně, můžeme to hodit na tvůrce pravidel, za mě FIA opět neudělala dobře svoji práci, zvlášť při návrhu motorů, ale jezdci jsou Ti, kdo se s těmi pravidly v daných vozech prostě musí vypořádat. To, že Ti auto přestane táhnout podle očekávání zvládneš identifikovat i ty ve svém rodiném vozíku a nepotřebuješ sledovat displaye a nejsi pilot F1 s platnou smlouvou 🙂 zkrátka pokud jeden pilot zvládne zachovat chladnou hlavu a to místo nechá a druhý se snaží udržet si pozici za každou cenu, tak pro mě je viník jasný. A hlavně bearman tam nepřiletěl z vesmíru, viseli za sebou delší dobu, colapinto o něm velmi dobře věděl a proto se snažil ty dveře zavřít. Když jsem včera večer poslouchal krále, tak ten jeho pohled byl stejný – pravidla sice nejsou ideální, ale v kokpitu seděl ten, kdo se snažil bearmana vytlačit a měl dostat pentli, naprosto jednoznačně…
Za mě je colapinto horká jihoamerická hlava, kterou v kokpitu alpinu drží jen miloiony od jeho sponzorů a podle toho se colapinto chová a upřímně řečeno, když si promítneš chování většiny jihoamerických pilotů na trati, tak je tam zkrátka souvislost… raději dají ránu, než by nechali místo…