PADDOCK LINE – Formule 1 na scestí? Příliš mnoho otázek
Letošní šampionát vstupuje do poslední třetiny a na první pohled si fanoušci mohou lebedit. Boj o titul stále není rozhodnutý a sem tam někdo dominantní McLareny poškádlí. Jenže hlubší analýza už tak jednoznačná nebude. Stačí si projít poslední dva závody a hned tu máme několik zásadních témat, nad nimiž se někteří zoufale a honem snaží mávnout rukou, že vlastně o nic nejde.
Jeden z největších ohlasů zcela nepochybně vyvolal akt McLaren, ať už ho nazve Papaya swap či Papifair. Ale než se k němu dostaneme, dovolím si dotknout se ještě některých dalších oblastí, které rozhodně zasluhují pozornost. Nelze je totiž přehlížet, protože mohou F1 od základu změnit. Pokud si dovolím nějaké příměry, pak vězte, že nejsou vycucané z prstu, ale mají reálný základ.

Domenicaliho vize
Tiskem proběhla zpráva, že prezident šampionátu Stefano Domenicali je „otevřen novým myšlenkám“, jak by měla vypadat F1, aby se přiblížila zejména mladé generaci. Pokud se podíváme na jím podporované změny, jde spíš o inovace, které dříve ne vždy prošly – chybí snad jen někdejší úchvatný nápad Bernie Ecclestonea hodnotit piloty pouze medailemi. Letos čerstvý šedesátník by si představoval větší počet sprintů, méně tréninků a oprášil i myšlenku obráceného startovního roštu po kvalifikaci.
U sprintů se ohání faktem, že v roce 2021, kdy byly do šampionátu zařazeny poprvé, z nich nebyli nadšeni ani jezdci, ani diváci. Nadšeně pak hlásá, že dnes už je každý bere jako běžnou součást šampionátu. To je sice hezké, ale pan Domenicali zapomíná na dvě zásadní věci: po jedné sezóně prostě sprinty byly opět zařazeny do seriálu a nikdo neprovedl zhodnocení. Aby byla věc naprosto spravedlivá a schopná posouzení, měla by minimálně následující sezóna proběhnout opět „postaru“ a pak porovnat, jestli lidé po sprintech prahnou či nikoli. Logicky se také nabízí otázka, zda závody, jejích součástí sprint není, zoufale žadoní, aby jim byl také přidělen. Co to bude znamenat za nápor na rozpočty týmů asi není třeba příliš zdůrazňovat.
Méně volných tréninků asi také nebude nic, nad čím by týmy jásaly – už takhle jim vadí i ta sebemenší absence. A teď si vezměte modelovou situaci, jaká se pravidelně stává: na začátku onoho jediného tréninku dojde k nějakému defektu, kolizi, nehodě, zkrátka něčemu, co zabrání tomu kterému jedinci či týmu vyzkoušet vůz. Pohybuje se tak ve sféře nejistoty a kvalifikace na sprint a potažmo závod je velkou neznámou. Že jde o jasné znevýhodnění je evidentní a můžeme tu donekonečna hovořit o přípravě – srážku dvou monopostů nikdo předvídat nemůže.
Konečně obrácený startovní rošt. Opravdu si pan Domenicali myslí, že direktivně nařídí všem pilotům, aby se ze všech sil snažili zajet co nejhorší startovní pozici? Zavání to fraškou a pokud nepadne další geniální nápad bodovat i kvalifikaci, poté rošt obrátit, pak z toho bude komedie à la Disneyland. Možná lze z telemetrie zjistit, jestli pilot v té či oné zatáčce jel naplno, ale tomu se lze vyhnout jedním špatným nájezdem nebo „objektivními“ příčinami. Někomu se taková myšlenka možná bude líbit, protože třeba v Monacu, Maďarsku a dalších tratích, kde se předjíždí opravdu hodně špatně se dočkáme konečně exploze nových vítězů.

Zcela na okraj, když se některé zavedené pořádky začaly měnit, většinou to znamenalo značný malér. Možná někteří budou říkat, že je to srovnání nesmyslná, ale přesto je uvedu. Čokoládová vajíčka Kinder Surprise zná většina z vás – když na konci minulého století nové vedení firmy Ferrero přišlo s nápadem, že zruší po roky zavedené vkládání figurek podle kódů a začalo opakovat staré bez označení, nestačilo se divit. Myšlenka byla ta, že děti slupnou čokoládu a figurka zanedlouho stejně poletí do nějaké krabice. Když však prodej poklesl o hrozivých 35 %, najednou překvapení šéfové zjistili, že dítka zdaleka nejsou tou hlavní kupní silou, tu tvoří sběratelé a pro ně nový systém byl k ničemu. To samé lze říci o časopisu ABC – když po převzetí zahraničními investory provedlo poměrně citelnou změnu ve skladbě papírových modelů, tedy ikonickém počinu, na němž periodikum stavělo značnou část své obliby, prodej se rovněž rapidně propadl. Byl jsem svědkem debaty s redaktory a oněmi „letitými pardy“, kteří konstatovali, že dále za těchto okolností ABC kupovat nebudou. Nedělejme si iluze. Mladí dnes mají docela jiné zájmy a většina bere návštěvu nějaké Grand Prix jako společenskou událost. Celosvětově sledování kompletního šampionátu klesá a jak ukazují výzkumy, právě kvůli novotám, které klasické závodění degradují.
Jenže problém je ten, že pokud někdo chce prosadit nějakou novinku, tak to udělá a na názory kolem se neptá ve stylu „nic jiného jim nezbyde“. Je to něco podobného jako u Microsoftu – plno lidí dodnes tvrdí, že nejlepší operační systém byl Windows XP. Mohou si ho svobodně nechat, ale nedostanou žádnou podporu ze strany výrobce. Pokud nechtějí mít problémy, nemají možnost svobodné volby – jsou nuceni přejít na něco, co nechtějí, ale jiná šance zkrátka není. A obávám se, že vize Domenicaliho podobným směrem tlačí i F1

Slovíčko o penalizacích
Tohle téma rezonuje F1 a naší komunitou už hodně dlouho a kdyby pan Domenicali přestal vymýšlet rádoby atraktivní změny za každou cenu a věnoval se především této oblasti, sklidil by rozhodně větší vděk. Na jednu stranu chápu, že posuzování incidentů je záležitost velmi komplikovaná, na druhou si ale říkám, jak mohla F1 těch pětašedesát let vůbec existovat, když se vlastně (samozřejmě s určitými výjimkami) noc podobného v takovém měřítku nedělo? Naprosto chápu, že jsou případy, kdy jeden pilot svému kolegovi chybou zničí závod, ale pořád mluvíme o lidských bytostech a ty prostě chyby, ať se nám to líbí nebo ne, dělají a dělat budou. Na jednu stranu voláme o atraktivních soubojích a napětí, na druhou de facto nutíme jezdce, aby si každý útok pětkrát rozmysleli s vědomím, že když pochybí, čeká je trest a kdovíco ještě. Jeden analytik spočítal, že naprosto bezpečné předjetí můžeme v F1 vidět v 35 % případů (sem samozřejmě nelze počítat takové manévry, které se odehrají těsně po výměně pneumatik nebo o celé kolo). Případ z GP Itálie v podání Bearman × Sainz jr. je komorním případem: Oliver se pokusil podjet Carlose, ten byl v zatáčce první a tudíž mu patřila. Bearman ale na vnitřku nedostal žádný prostor, kam by ještě mohl zatočit. Jistě někdo řekne „neměl se tam cpát“. Oponenti zase mohou tvrdit „pilot Williamsu musel Haas vidět a jako velmi zkušenému závodníkovi mu muselo být jasné, že pokud zatáčku zavře, dojde ke kolizi“. A včil mudruj, jak praví lidové rčení. Nelze ani vyloučit možnost, že Španěl po těžké frustraci z Holandska tak trochu počítal, že mu komisaři pro jistotu jisté penzum odvedou, zvláště když v podstatě došlo jen k dvojím hodinám a žádné zásadní újmě na vozech. O čemž svědčí také fakt, že Oliver dostal + 10 vteřin na poměry F1 velice rychle.
Nejsem pro stav, kdy by se soupeři na trati sestřelovali jak pouťové růže. Ale také bych se nerad ještě ve svém už téměř ctihodném věku dožil situace, kdy si piloti budou přes komunikaci dávat žádost, aby soupeře mohli předjet a bylo to hyperkorektní a superbezpečné. Pořád se jedná o závodění se vším rizikem – a obávám se, že je stále blíže doba, kdy ono „riziko, souboje kolo na kolo a odvahu“ začneme dávat do uvozovek.
Pochybná fair-play
Nakonec tu máme moment nejdiskutovanější – kvůli špatně pracujícímu utahováku strávil Lando Norris u mechaniků přesně o 4 vteřiny více než Oscar Piastri. Vedení pak vyzvalo pilota #81, aby pustil svého kolegu dopředu, což podpořili neprůstřelným argumentem Maďarsko 2024. Pak mohli milostivě opět bojovat o pozice. Jak jsem napsal v reportu – je to podobné, jako kdybyste při běhu na 110 metrů překážek naznačili jednomu běžci, že před poslední překážkou musí zpomalit, pustit před sebe kolegu, jenž o jednu zakopl – a pak ať nasadí všechny síly a může bojovat o vítězství.
Formule 1 je prostředí, kde se závodí, taktizuje a také dělají chyby. A je v podstatě jedno, kdo za něj může. McLaren vlastní závodní filozofii zcela degradoval a aby nevypadal jako banda diletantů, ještě ji opentlil hávem fair-play? Opravdu? Položím otázku a budu rád, když na ní zastánci i odpůrci jednání stáje odpovědí. Pokud byla výměna pozic férová, protože Norris se nedopustil chyby a přišel tím o lepší pozici, proč vůbec Piastri v GP Itálie startoval? Když Lando v Holandsku – bez svého pochybení – musel odstoupit? Z tohoto hlediska by bylo spravedlivé kompenzovat jeho ztrátu. A co se stane, když v Baku na startu dojde ke kolizi, kterou odnese Piastri a ze závodu vypadne? Bude McLaren férový a stáhne i Norrise, aby měli oba piloti stejné podmínky? Je to přitažené za vlasy? Asi jako krajně alibistická výzva Piastrimu, že když před sebe pustí Norrise, může s ním dál bojovat. S pneumatikami o kolo staršími a zhruba na stejné teplotní úrovni (k pokynu došlo až poté, co si Norris pneumatiky po prvním kole na trati dostatečně zahřál) a na trati, kde třeba Russell visel jedenáct kol za Leclercem a nedostal se přes něj ani s pomocí DRS.

Spíš to dělá dojem, že McLaren totálně zpackal strategii a intenzivně se upnul na skutečnost, že by mohl vyjet safety car: pak by měl zastávku zadarmo a protože Verstappen stavěl v 38. kole a pokračoval na tvrdé směsi, rázem by „oranžoví“ na měkké byli ve výhodě. Bylo jasné, že osm resp. sedm kol před cílem těžko jeho náskok, v té době 18 vteřin, nezlikvidují. Ještě se pokoušeli vše „hodit“ na pokrytí Leclerca, ale pilot Ferrari se vůbec nepřibližoval. Zastánci McLarenu mohou hovořit o spravedlivém jednání, nestranní lidé hovoří jistém ovlivnění šampionátu a já bych si dovolil dodat, že tolik vyzdvihované Maďarsko 2024 začíná sklízet první negativní plody. A ještě jeden rychlý dodatek – Norris začíná tvrdit, že výměnu nechtěl, čímž rozporuje původní prohlášení, že mu přijde férová. Pokud by ji opravdu nechtěl, mohl ji odmítnout a rozhodně by mu to přineslo mnohem větší uznání.
Ještě si dovolím jednu poznámku. Ony řeči, že by Norris a jeho strana garáže jednala v opačném případě stejně jsou velmi hezké a snad i zvyšují morální kredit, ale také docela zavádějící a zbytečné. Vždy se stavíme do lepšího světla a Norrisovi jeho prohlášení nijak neublíží. Věřil bych mu, kdyby místo slov dokázal tuto myšlenku činem. Třeba až v posledním závodě někdo Piastriho zablokuje a ten bez vlastního přičinění ztratí pozici – počká na něj a pustí ho před sebe, i když ho to bude stát mistrovský titul? Můžete mi tvrdit, že je to absurdita a k něčemu takovému nedojde. To samé ale lidé říkali v letech 2008 a 2021. Místo aby McLaren stanul čelem k faktu, že si závod prohrál ne nedostatečnou rychlostí, jak tvrdil v prohlášení, ale špatnou strategií, snaží se vytřískat aspoň pozitivní mediální obraz. Protože špinavé prádlo se na veřejnosti nikdy nepere. I vyhazovy pilotů, na což je zase expert Red Bull (ale své by o tom mohli vyprávět i de Vries, Sargeant či Doohan), se odehrávají v dojemně přátelském ovzduší, kdy vyhozený poděkuje za poskytnutou šanci a skvělé prostředí, vyhazující pak popřeje mnoho štěstí v další závodní kariéře, která velmi často už nemá v F1 následné pokračování.
V jednom z dávnějších Paddock Line na nejmenovaném webu (jehož přístup se ani nedá srovnat s Red Bullem) mi jeden diskutující vmetl do obrazovky, že je nepřípustné, abych na webu pronášel své osobní názory. Doufám, že jsem těmi současnými nikoho neurazil, pokud naštval, máme tu možnost o všem diskutovat. A dodávám s nejčistším svědomím – jde o můj náhled na věc a v žádném případě netvrdím, že je jediný a správný. Proto mě zajímá, jak se k podobným problémům stavíte vy.

Comments (54)
Hola Robertino,
tak tentokrát se názorově neshodneme ….. co se dá dělat, že? Možná si o tom pokecat a ukázat různé názorové cesty.
Za mne to McLaren udělal ve složité situaci správně. Leclercovi vycházelo že by mohl být po pitstopech Piastriho jen nějakých +-3s za Oscarem, tudíž při podobné chybě jako u Landa by se oscar za první ferrari propadl – to je ten důvod proč chtěli v mcL pitnout první Oscara což šlo proti běžné praxi že pituje první ze stájových kolegů ten vepředu. A taky to takto tým vysvětlil landovi a ten nakonec souhlasil ale s podmínkou že nebude Oscarem předjet. To se bohužel stalo takže to tým vykompenzoval. Za mne férové a logické. No vlastně férové úplně ne protože po klasickém zajetí první Lando a pak Oscar by byl rozdíl mezi nimi (se stejně dlouhou zastávkou) tak +-4s, a ne 0,6s což bylo po prohození …. takže Oscar ještě dostal dobrou šanci zaútočit!
Jasně, kdo to nechce vidět tak to nebude brát v podtaz a bude vidět nadržující tým Mclaren který jede na Landa a snaží se Oscara sabotovat, ale to je fakt strašná konina …. prostě kdo chce psa být tak si hůl vždycky najde. ; )
Překvapivě dobře tu situaci popisuje článek u „slovenské online F1“ konkurence – tak to vysvětlují i s velikostí minisektorů, zahřátí pneu apd.
Chápu že lid nemají rádi týmovou režii, ale tohle bylo spíše napravení poškození Landa než jeho zvýhodňování …. radši bych nevytahoval jiné týmové příkazy jako třeba Fernando is faster than you, porušení plomby na Massově autě před startem, Schumiho pouštění protože je to ve smlouvě, a nebo i takové to náhodné nebojování s Maxem piloty juniorek nebo zajíždění nejrychlejších kol juniorkou kdy bylo potřeba soupeři vzít bod …. a našlo by se spoustu dalších „týmových“ pomocí.
Zeptám se Tě, Kašo, jak by se McLaren zachoval, kdyby Oscar (jedno jestli by jel do boxů jako první nebo druhý) ztratil oněch pět vteřin. Určitě by bylo fér, aby na něj Lando počkal a pomohl mu protáhnout případně Piastriho před Leclerca, nebo ne? Nebo je v tomto směru fair-play trochu jiná? Mechanici by ho přece připravili o možnost si zvýšit náskok. Mně je celkem jedno, co si McL dělají, ale nesmí tím degradovat závodění. Stejně jako všichni ostatní – pochopím, když dojde k výměně pozic za účelem pustit dopředu rychlejší vůz, aby zdolal soupeře, ale tohle bylo vysloveně samoúčelné. Zkus si vypočítat, kolik problémů v boxech způsobilo daleko větší maléry – Regazzoniho stálo v roce 1974 titul. Práce mechaniků, se vším – i chybami – zkrátka patří k F1 a jakmile začneme dělat podobné rádoby spravedlivé konání, dopadne to strašně. Vzpomeň si na mě.
A že se neshodneme, je naprosto v pořádku – každý má právo na nějaký názor a stejně tak ho něčím vysvětlit. V tom žádný problém nevidím, od toho je tu debata, abychom si je vyměnili.
No to nevím, a ani nemůžu vědět, ale myslím si že by do toho v tom případě nezasahovali, protože něco jiného je ztratit pozici kvůli chybě týmu, a něco jiného je ztratit „jen“ čas. A navíc je to nefér otázka! Fér otázka by byla že kdyby byla situace opačná a Lando a Oscar by na tom byly na trati opačně, tak jsem si na 100% jistý že je taky prohodí!
Ale každá situace je jiná a bude tudíž posouzena týmem samostatně, samozřejmě asi budou brát ohledy na již dříve proběhlé podobné události.
Já si myslím že velmi důležitým rozhodovacím faktorem u Mclaren týmu bylo to, že nechali Oscara zastavit dříve než Lando ikdyž je to nestandartní, a zároveň mu slibili že při tom nedojde k výměně pozic …. možná by to vyhodnotili jinak kdyby klasicky Lando zastavil první a Oscar až po něm …. ale to se nedovíme. je ale asi fakt že by v tom případě si Lando pozici těsně udržel.
Jeden můj učitel mi říkal, že myslet znamená ho*no vědět. A slibovat něco u tak nejisté věci jako je pit-stop je ještě větší nesmysl. Mimochodem, výměna v pořadí Piastri-Norris byla debatovaná a schválená. Jak znovu říkám, nejde mi o to, co vyvádí McLaren uvnitř týmu, ale nesmí to degradovat závodění. Navíc si tímhle sami torpédovali svůj „otevřený boj o titul“. Ve chvíli, kdy nařídili výměnu, jim muselo být jasné, že to ne neskutečný alibismus, protože ono „free racing“ nemohlo dopadnout jinak.
Pffff… no tak nic. Ty máš jasno a neupravíš názor …. ok.
Já si naopak myslím že free racing a otevřený boj o titul se tímto stále zachovává … jen by bylo lepší kdyby neměl Lando ty poruchy co měl, pak by to byla úplně rovina.
O štěstí nebo neštěstí (mimo kompetence týmu) se tady nemusíme asi bavit …..
Kašo, sorry, ale pokud by pozice prohodili v silverstone, tak pochopím co udělali a budu držet pysk. Jenže mcl káže vodu a leje víno a to ve velkým. Za mě je právě jednání mcl nejvíc unfair co je, protože tvrdí, jak přistupují k pilotům rovnoceně a zkrátka je vidět, že se tak neděje a ne jen v tomto případě. Dovedu pochopit, že když mají po X letech konečně auto na titul tak ho chtějí dát v anglickém týmu angličanovi, ale ať to řeknou na rovinu a ne takhle vyjebávají s fanoušky i piloty (sorry za výraz, ale to se slušně říct nedá). Vem si jen tu věc, že si někdo mohl vsadit, že piastri bude před norisem a mcl to takhle udělá. To je v anglickém právu na plnohodnotnou žalobu a mcl to projede na celé čáře…
Tobě se nelíbí praktiky ferrari, ale to ferrari vždycky řeklo na rovinu, že mají jedničku a dvojku a podle toho řídí týmovou strategii. Nemusí se Ti to líbit, ale za mě je tohle jednání fér jak vůči jezdci (ví co podepisuje) tak vůči fanouškům (nikdo je netahá za fusekli).
A to, že nechceš vidět naprosto zřejmou pravdu, no mě se taky u ferrari některé věci nelíbí, ale jako jejich fanoušek jim to „prominu“.
apropo, sám piastri se ve vysílačce divil, že by měl norise pustit, protože v těch jejich slavnejch papája rules prý mají, že práce mechaniků je součástí závodění… Takže vysvětlení týmu taje jako sněhulák na sahaře…
Okecávej si to jak chceš ale ty se do McLarenu obouváš už dlouhou dobu a jen si teď využiješ situaci jak si kopnout! Situace v Monze a na Silverstone ji docela rozdílná – v UK rozhodli komisaři že se Oscar provinil a udělili penalizaci, naopak v Monze „jakoby“ tým poškodil Landa tak mu to jen kompenzoval. Myslím že důležitou součástí vyhodnocení v McL bylo že Landa nepitly schválně prvního a přitom mu slibili že o to místo nepřijde. No a ono se to stalo tak jenom vrátili pořadí. za mne vyřešili situaci dobře v rámci možností.
Představme si že by pořadí nechali Lando za Oscarem a Oscar by dojel před landem- to by bylo zase extrémně nespravidlivé pro Landa který byl celou dobu se slušným náskokem před Oscarem …. ale tobě je to asi škoda psát když považuješ třeba Rakousko nebo Mad’arsko za obrovskou spikleneckou aféru určenou k poškození Oscara a dostání pomalého a neschopného Landa před něj, co?
Dovolím si ještě jedno malé upozornění – že se něco nepovedlo v boxech ještě neznamená, že by musel člověk vyklízet pozice. A hodně „fair“ od celého McLarenu je připomínat Piastrimu Maďarsko 2024, kdy Oscar v Brazílii pustil Norrise před sebe a nechal ho vyhrát sprint. Takže kdo komu co dluží?
Jo a ohledně závodění musím říct že i ty nové pravidla pro závodění v F1 jsou napsány špatně – proto pořád nedává smysl spoustu trestů a rozhodnutí komisařů!
Myslím že ještě před pár lety byly pravidla jednoduché – pokud máš vedle sebe soupeře tak ho nemůžeš vytlačit z tratě. No a pak se zase pravidla měnili (víme kvůli komu ; ) a strašně se to zkomplikovalo a je to moc složité. takže znovu a lépe s čistým liste …. to by bylo možná nejlepší.
Píšeme si o tom už roky – vymýšlí se spousta nesmyslů, jak závodění zatraktivnit a přitom by stačilo ho maximálně zjednodušit. Naprostý souhlas.
Poznámka k onomu „free racing“ a zachovávání boje o titul – no ještě aby ne, když Piastri místo dalších šesti bodů náskoku po výměně pozic tři body v klasifikaci ztratil…
… no však právě Oscar by měl 6 bodů oproti Landovi navíc kdyby je nepřehodili, tak jak to dopadlo tak je to správně protože jezdci Mclarenu mají za Monzu body správně jak měli mít před „čachry“ s pitstopy!
Jo je hezké jak všichni vytahují pomoci Oscara pro Landa, ale najednou zapomenou že třeba vítězství ve sprintu Lando Oscarovi později vrátil, že! ; )
V Brazílii???
Ne, v Brazílii pouštěl Oscar Landa jak ve sprintu tak v závodě …. ale později v jiném závodě naopak Lando pustil Oscar na 1. místo v jiném sprintu …. nevím který přesně to byl závodní víkend.
RoBertino, promiň, ale s tvými argumenty o výměně nesouhlasím. Tady nešlo o jezdce jiného týmu (Leclerc) ani o vlastní chybu jezdce (zakopnutí o překážku), ale o chybu týmu, který slíbil, že ke změně nedojde. A pak udělal chybu.
Pokud by si pozice na pokyn týmu nevyměnili, myslíš, že by Lando příště Oscara pustil do pitu napřed? Nebo že by to udělal Oscar? Asi by důvěra v tým šla někam.
Tohle bylo podle mne gentlemanské jednání a Oscar i tým za to mají u mne plus – dodrželi slovo. Taky ti dám příklad – Pelé s míčem a utrženým svalem proti Masopustovi na MS 1962.
Hezky …. aspoň někteří to chápou!
Honzo,
zlobit se nebudu, anžto každý má na svůj názor a vnímání určité situace právo. Kaša tu začíná tvořit teorii o protimclarenovské frontě, ale moje poznámka nebyla namířena na tým jako takový, ale na způsob, jakým jedná. Na jednu stranu hovoří o otevřeném boji a na druhou kompenzují chyby, které jsou v motorsportu běžné. Zajímavé je, že nikdo nereagoval na mou otázku, jak se McLaren postaví k faktu, že – bez zavinění na trati a ze strany pilota – Norris nedokončil GP Holandska. Samozřejmě nikde nebylo řečeno, že by dal pilotům slib o stoprocentní spolehlivosti vozů. Ale princip je stejný: Norris byl znevýhodněn a gentlemanské by tedy bylo nasadit do GP Itálie Dunnea a Oscara nechat odpočívat. Přitažené za vlasy? Možná. Ale je nesmysl dávat někomu slib v situaci, kterou nelze předvídat, třeba právě proto, že dojde k defektu v boxech. Správně tu uvádíš, že se tímhle „gentlemanským chováním“ dostávají do spirálového efektu povinné reciprocity. Kdo je teď na řadě? Piastri? Vynulováno určitě není, takže budeme čekat, při jaké další situaci se bude měnit pořadí?
Znovu opakuju, tohle si mohou dovolit, protože náskok je k tomu opravňuje. A dovol, abych já nesouhlasil se srovnáním z MS 1962. Tam totiž Masopust Pelému neposkytl žádnou výhodu, jen ho s ohledem na svalové zranění neatakoval. A to je zásadní rozdíl. Nešlo o dva hráče stejného týmu, ale soupeře a z jejich střetu nikdo netěžil. Pokud bych měl Tvou připomínku převést do F1, tak by musela probíhat následovně: Leclerc by zaváhal v boxech a Russell, který se díky tomu dostal před něj, by uznal, že za to mohli jenom mechanici a pustil by ho zpátky na jeho pozici.
Kašovi bych řekl jediné – že má někdo odlišný názor ještě neznamená, že je chudý duchem a nechápe. Někteří vnímají tento akt jako týmovou výpomoc (i když pomohla jen jedné straně a to dost významně), jiní jako nesmysl a já ji posuzuji jako zbytečné gesto, spíš pro získání publicity, protože po sportovní stránce v něm nic přínosného není – tedy kromě zvýhodnění Norrise.
RoBertino, od konce: pointa celého souboje Masopust – Pelé byla v tom, že Pelé vzápětí kopl míč do autu.
A je rozdíl nezaviněná závada a zpackaný pit. Už jen proto, že pit šel napravit snadno. Řešení závady podle tebe je nesmysl. Připomíná mi to některé dnešní komentátory a politiky: už sebemenší morální přešlap je totéž jako vražda.
Neber to osobně, prosím.
Ale no tak Robertino, když napíšu že nechceš chápat = nechápeš určitě to neznaméná chudý duchem! Zase to nehro’tme : ).
Taky nemusíš ty tvoje možné případy u McLarenu hrotit do absurdna, přece každá věc má svoji logiku a není třeba tvoji logiku ukazovat na extrémních připadech které se stejně nestanou …..
Ano, vytvořila se všeobecně protiMcLarenovká a speciálně protiLandovská fronta (což by bylo dobré téma na nějakou sociálně/psychologickou rešerži), ale oproti takového Jumpmana tě z toho neobvinuji, prostě máš opačný názor než já …. to se stává!
To že asi McLaren nenechá Oscarovi jednou bouchnout motor, jednou poškodí brzdy a dvakrát rozsekne nos, tak tomu docela nevěřím! : ))) ; )
Milý Kašo, v podstatě celý formulový svět vnímá krok mcl jako jednoznačný signál o tom, jak to je s tr u mcl a koho podporují a nikdo je nechápe. Jen Ty tady neustále obhajuješ nesmysly, přestože RoBertino se Ti to snaží vysvětlovat jak malému dítěti.
A pochop jednu věc, mě, jako skalnímu ferraristovi je naprosto šumák, jestli titul získá lojza nebo jouda, když nesedí ve Ferrari, jen mě hrozně baví koukat jak se opět mcl postupně odkopává, sice by byl rád vnímaný jako tým který dává šance oběma pilotům, že to tak není a v celé historii mcl to tak nebylo je fakt a chování mcl to opět pouze potvrzuje.
A ještě jedna věc, to že bys rád vnímal fakt, že noris jel do boxů jako druhý, za něco co poukazuje na to že mcl dal piastrimu lepší strategii než norisovi. Opak je pravdou. Mcl svoji strategii totálně zvrzal a jejich jedinou šancí byl SC kdy by získali na emila a že do boxů pojede noris jako druhý si rozhodl sám, viděl jsem online komunikaci norise s boxy… takže opět snaha aby byl maximalizován jeho možný bodový zisk, jen jim to nevyšlo…
Ano, větší část odborných zdrojů kritizuje McL za tuto týmovou režii ale zároveň tvrdí že chápou čeho chtějí dosáhnout – prostě fair přístupu. Občas se jim to zkomplikuje jako Maďarsko 24 nebo teď Monza. Většina lidí se naivně upíná jen k pokaženému pitstopu, ale nechápe že důležitou části (já tvrdím že pivotní) bylo že vlastně Lando souhlasil s tím že oproti normálnímu postupu on půjde do boxů až druhý po Oscarovi, což ho znevýhodní. Tudíž řekl OK, ale nesmím ztratit pozici (vůči oscarovi) … to se bohužel stalo takže mu to tým vykompenzoval prohozením pozic což je vlastně naprosto fér a dle dohody před pitstopy.
Je také fakt že kdyby šel Lando první do boxů a měl stále tak pomalý pitstop, tak se na trati stejně vrátí velmi těsně před Oscara – to asi i McL vzal do úvahy při požadavku na výměnu pozic. Ale tohle jsou dohledatelné informace které si každý může najít … to že je někdo nebere v podtaz nebo je vůbec neví není můj problém.
A přijde mi naprosto srandovní že fanoušek Ferrari tady bude vyčítat neférové jednání a týmovou režii týmu McLaren, který je jeden z těch mála který se chová ke svým pilotům férově …. aspoň v rámci možností – už Senna vs Prost, Mika vs David, Kimi vs Montoya, Ham vs Fernando, Ham vs Jenson, Lando vs Oscar apd, apd. Prostě když měli vyrovnané jezdce tak se snažili „pískat rovinu“. A to samé vidím i teď v tomto rozhodnutí. To že se tam něco pokazilo a tým McLaren musel sáhnout k nepopulární týmové režii je pravda, ale jen tím kompenzoval znevýhodnění jednoho svého jezdce vlastním týmem, což je za mne fér a vpořádku. Že to ostatní vidí jinak tak akceptuji (např. Robertino), ale u tebe ne, protože vždy jsem viděl jak už dlouhodobě extra napadáš McLaren za jakoukoliv věc a kopeš si rád a ve velkém množství – jsi podle mne tedy v tomto extrémně zaujatý! A všechny ty spiklenecké teorie jak od začátku McL tento rok protěžuje Landa a poškozuje Oscara jsou fakt směšné. Ještě můžeme tvrdit že Země je plochá, a že nám vládnou raptiliáni, a že Elvis se jen vrátil na domovskou planetu, atd, atd.
Kašo a Honzo, můžeme to uzavřít, protože každý bude přesvědčen o tom, že vnímá správně to, co se stalo. Jsem samozřejmě rád, že se snažíme ony názory obhájit a vysvětlit a nesklouzáváme do osočování a urážení. To, že každý někomu fandí je v pořádku, jinak bychom tu měli dvacet naprosto stejných aut a naklonovaných pilotů, po závodě by se řeklo: dnes vyhrála devítka a všichni by šli domů.
Honzo, pointa z MS tkvěla v tom, že sám Pelé později své zahrání míče do autu odůvodnil, že si vysoce váží Masopustova (ale nejen jeho) chování, protože se k němu pouze chovali ohleduplně, ale on nic nechtěl, žádnou výhodu nebo milost – a proto nepřihrál spoluhráči, ale vyřešil vše bez jakýchkoli debat.
Dále si uvědomte, že jsem nikde nepsal o tom, že by se mělo Piastriho auto prznit, jen – aby to bylo podle férového scénáře McLarenu – mohli v Holandsku Oscara stáhnout ze závodu, případně ho do dalšího nenasadit, aby to bylo fér. Co se pit-stopu týče – zkuste si projít historii nejen McLarenu, ale celé F1, kolikrát se nějaká zastávka nepovedla. Pokud bychom měli všechny tyhle věci kompenzovat, pak se z F1 stanou Pohádky ovčí babičky.
A zkuste mi říci, co by měl McLaren dělat, kdyby pět kol před cílem v Baku Piastri byl o 10 vteřin před Norrisem a nešťastnou náhodou najel na nějaký úlomek a došlo k defektu pneu. Musel by do boxů a tím pádem by se Lando dostal před něj. Zůstane tam, nebo se tým opět zachová jako v Itálii a sdělí Norrisovi – jehož odstup bude cca 10 vteřin, aby zpomalil a vrátil Oscarovi pozici? Pokud to neudělá, budou za pokrytce a pokud ano, už to bude cirkus a manipulace s pořadím. Znovu opakuju, že se si na sebe McLaren šije bič a za chvíli do toho zabředne tak, že nebude cesty ven. Protože chyby k motorsportu patří a v Itálii nešlo o pochybení mechanika, ale techniky, stejně jako v Holandsku, i proto ony všetečné dotazy.
Zcela na závěr – zmíněné dvojice a týmy v drtivé většině vždy zastávaly statut pilot #1 a týmová dvojka. Pro někoho nestravitelné, ale téměř všude praktikované. Ostatně v roce 1958 se snažili být u Vanwallu demokratičtí a chtěli, aby Moss a Brooks vyhrávali nastejno. Stirling díky tomu nikdy nebyl mistrem světa, protože ho předběhl – velmi těsně – Mike Hawthorn. McLarenu letos nic takového nehrozí, ale také se klidně může stát, že na základě těchto umělých změn jeden z pilotů nikdy mistrem světa nebude.
Musím se, (ač je to divné), přiklonit na stranu Kaši. Lando netoužil po tom jet nqa pitstop jako druhý. Souhlasil s tím pod podmínkou, že výsledkem nebude undercutt. To mu slíbili. Měli ten slib porušit? Kdyby mu to neslíbili, Lando by přezul jako první, výměna by se protáhla Piastrimu a nebylo by co řešit.
tahat do toho Silverstone mi připadá úplně mimo. Tam nebyl důvod něco kompenzovat pilotovi, který sám udělal chybu a ani ten trest by nejspíš nezměnil nic na vítězství Landa.
Prostě tohle sice je týmová režie, ale beru to zcela jako splnění slibu.
V mnohém budu samozřejmě souhlasit, jen pořád tvrdím, že v závodním režimu cokoli slibovat je nesmysl. Nikde navíc není řečeno, že by se ta pistole podělala v prvním případě – to už nejde zjistit. Jen opět připomínám, že pokud přijmeme tento úzus, za chvíli to bude klub gentlemanů a ne závodní prostředí.
Taky trochu blbě odpovím – raději klub gentlemanů, než prásarny které se promíjejí takovým jako byl třeba Senna,Schumi nebo Max …. jsem pro zasloužené tituly než pro ty které byly darované nebo „urvané“ nesportovně …. a ať to urve cevku lidem co chtějí „kulervoucí“ finále nebo vražedný souboj o titul nebo jinde na gridu! Měl by to být sport a ne zmanipulovaná zábava těm kteří jsou v tu chvíli v oblibě! …. je to samozřejmě můj osobní názor. ; )
Klub gentlemanů, dost se bavím kašo…
…. jsem rád že se aspoň bavíš! ; )
V pořádku. Ať to neslibují. Pak by lando zajel do boxů jako první a nejspíš by se nic nemuselo řešit. I s touto chybičkou by asi vyjel Oskar za ním a pravděpodobně by ta chybička vyšla na Oskara. Jen mám pocit, že na tomto není ani trochu nějakého stranění. Tým ho ukecal na zastávku po Oskarovi, tým to podělal, tým to slíbil.
Za mne byl větší průser ta strategie celkově. Nechat Maxe si vyjet takový náskok a pak ho chtít dojet za 8 kol….
Velmi správně, Majku – od toho se vše odvíjelo. Zjevně čekali na SC a pak se snažili hasit požár. Nelze vyloučit – opravdu to je jen odhad – že Lando stále doufal, že se něco stane a proto ten pit-stop posunul. Nelze předjímat, jestli by se podobná příhoda stala při obráceném gardu. V každém případě po strategické chybě tu byla další, sázet na tak nevypočitatelný faktor, že se při poměrně vyhrocené práci v boxech nic nestane.
Miku, já viděl kompletní komunikaci norise s boxy a iniciativa o odložení zastávky vznikla v týmu norise a důvod byl jediný, doufali v případný sc který by daroval zastávku zadarmo. To že si noris určí preferovanou strategii jako lépe postavený jezdec v závodě je v pořádku, ale co v pořádku není, že chce kompenzovat že jeho zvolená strategie nevyšla a unfair je že tým na to kývnul a tím pouze ukázal, kterého jezdce preferuje…
Tvůj příspěvek není přesný a překrucuje fakta!
Celý tým McL s oběma piloty čekal s výměnou do poslední chvíle protože věděli že proti Maxovi nemají prakticky jinou šanci!
Tedy žádné takové že kvůli Landovi zdržovali pitstop, ale zdržovali to aby oboum svým pilotům dali možnost Maxe překonat!
Mohli možná rozdělit strategie a jedním z jezdců zastavit podobně jak Max a druhým vyčkávat, ale to by zase nejeli „rovinu“ mezi jezdci což oni moc nechtějí/nepřikazují (když to nechce jezdec).
Lando si neurčoval strategii ale byla mu nabídnuta varianta týmem že oproti standartu nepojede první do boxu ale že nebude „undercutnut“/předjet týmový kolegou.
A Lando nic po pokažené zastávce po týmu nechtěl! Sám tým přišel s tím že si mají vyměnit pozice.
…. to Jumpmane schválně lžeš nebo máš mylné informace odněkud? Jinak si nedovedu vysvětlit tyhle tvoje příspěvky ….
Kašo, je mi velice líto, ale co píše Jumpman nerozporuje Tvé tvrzení. Norris měl jako pilot na lepší pozici právo zajet do boxů první, ale iniciativně poslal před sebou Oscara. A už to je zvýhodnění sebe sama, protože tím pádem a) bude mít – třebaže jen o kolo – lepší stav pneumatik a b) kdyby se náhodou něco stalo, tak na tom tak jako tak neprodělá, protože dostane pozici zpátky. Pak nechápu, co se Ti nelíbí na strategiích jiných týmů. Protože závody nejsou jen kroužení dokola, jak kdysi prohlásil Lauda, ale také pokusy a riziko – a jestli si Lando už dopředu vymiňuje, že ho odmítá, pak opravdu není něco v pořádku a tým ho může hájit jak chce.
Stalo se už několikrát, že u McLarenu strategii rozdělili – a náhle prozřeli a budou děsně spravedliví? Prosím, to je jejich věc, ale jak vidno, doplatili na to a ještě se to zdaleka ne všem fanouškům líbí. To, že zjistili neschopnost porazit Verstappena jim muselo být jasné mnohem dřív, než do boxů zajeli – oni jenom zoufale čekali na SC. Zlob se na mě nebo ne, ale spíš ta jejich akce vypadá, že potřebovali nějak narovnat své skutečně špatné strategické rozhodnutí, tak si aspoň vylepšili kredit. Prosím, komu se to líbí, ať jim tleská, já je nehodlám řadit k někomu nebo nějakému jinému případu, ale jen dodávám – a to není jen případ F1, ale mnoha dalších oblastí života: pokud jakýkoli čin vhodně opentlíme správnou legendou, lidé se s ní většinou spokojí a dál ji nebudou (ani chtít) rozebírat. Za mě to rozhodně není dobře.
Nemáš pravdu, rozporuje.
Stejně jako to nepíšeš přesně ty!
Píšeš: Norris měl jako pilot na lepší pozici právo zajet do boxů první, ale iniciativně poslal před sebou Oscara. – to ale není pravda. Lando neposlal před sebe Oscara, to TÝM ho tam poslal!!!!
Přitom lando jasně říkal na dotaz týmu že pokud má jet Oscar první (kvůli pokrytí Leclerca), tak se na něj nesmí udělat undercut! A pak řekl že v tom případě (hrozba undercutu) pojede do boxů on první! (Lando). Z této komunikace je jasné že Lando neřeší zůstání na trati déle, ale už se jen řeší zůstat na trati před týmovým kolegou (což je logické).
Ale to už jsem psal a kdo to nechce brát v podtaz tak očividně nebude!
Stejně jako !Vaše“ stále tvrzení že McLaren kompenzoval zkažený pitstop, ale přitom je důležité vzít v podtaz proběhlou komunikaci před pitstopy a že kompenzovali toto a kombinaci UNDERCUTU + zkaženého pitstopu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nechápu proč pořád píšeš ohledně jiných možných situací? Některé jsou absurdní a nemá cenu je vůbec řešit – jako povinné odstoupení Oscara jelikož Landovi selhala kára.
A nebo jiné teoretické týmové příkazy v různých velmi teoretických situacích – jakože budou napravovat situaci s píchlou pneu – však to je úplně scestné a nemá cenu se o tom bavit …… McLaren očividně udělá co uznají za vhodné při managamentu souboje o titul a věřím jim že se zachovají správně a fér stejně jako doposud tento rok. Mnozi by očividně chtěli ať do toho nezasahují ale já bych si třeba bez prohození pozic v Monze říkal že by měl mít Lando o 6 bodů více než Oscar a že to tedy není spravedlivý boj o titul – který tým McLaren negativně ovlivnil.
Je celkem jedno, kdo s nápadem přišel. Lando se ve vysílačce jasně ptal, jestli nehrozí od Oskara undercutt. Bylo mu jasné, že není tak daleko, aby to nebezpečí nebylo. Kdyby mu řekli, že mu nic slíbit nemůžou, Lando by šel na 99% na výměnu jako první. Pravděpodobnost undercuttu byla nesrovnatelně vyšší, než pravděpodobnost, že zrovna v to jediné kolo vyjede SC.
Tady není co řešit. Jediná výtka k týmu může být, že nemají takové věci slibovat. Je to úplně něco jiného, než když v Maďarsku musel Lando, bojující o titul, pustit Oskata kvůli nějakému pofidernímu pocitu, že si to víc zasloužil.
Jj, dobře napsáno.
Ma’darsko 24 ale bylo jiné v tom že Lando byl očividně rychlejší než Oscar …. tudíž asi měl co nejdřív po požadavku týmu pozici prohodit a pak Oscara přijet, zatímco reálně se rozhodl dikutovat s tímem a „stát si za svým a ukozovat že je pravda na jeho straně.
Tato Monza 25 byla velmi vyrovnaná mezi Landem a oscarem (stejně jako celý prozatimní rok), ale i tak byl Lando lehce rychlejší, proto si nejsem jistý tím že by bez prohození Oscara předjel ikdyž mu během pár kol ujel …..
Z mého pozorování často Landova lehce lepší rychlost v závodech pramení z toho že stále trochu lépe manažuje gumy a má lepší rychlost nejčastěji na koncích stintů, což by se třeba na konci Monzy asi neukázalo.
…. jsem rád náčelníku že ses mě zastal!!! : )))
Jde vidět že ikdyž se v mnohém neshodneme a něčem zase jo – což je super!
V opačném případě to mám teď s Robertinem. ; )
Rád.
A jenom na okraj – dovolme mít každému svůj názor a snažme se hledat takové argumenty, které nezajdou za okraj. Na to máme právo – třeba teď jsem viděl krátké video, kde mistr světa 2016 Nico Rosberg jednoznačně tvrdí, že za kolizi Sainz jr. a Bearman měl dostat penalizaci Španěl. Doporučuji se na to podívat a hned zjistíme, že co může být na první pohled jasné a mnoha lidmi potvrzené ještě neznamená, že nemůže existovat i protinázor. https://www.youtube.com/shorts/P3Ta3zi50cM
A já si alibisticky myslím, že za to můžou oba podobně. 😀
Máš pravdu, Majku, chtěl jsem jenom prokázat jednu maličkost – můžeme mít na určitou věc odlišný názor, ale ještě kvůli tomu nemusíme být označováni za lháře. Záleží také na úhlu pohledu – Kaša si pořád myslí, že kvůli událostem v Itálii McLaren nenávidím. Ptám se proč? Že jejich konání fanouškům přijde fér, zatímco jiným jejich fanouškům, odpůrcům a nestranným osobám se nemusí líbit. Jejich takzvaný férový přístup byl jenom zpochybněn, ale proti pravidlům nejednali a vyrovnat se s tím budou muset sami – oni jsou ale natolik sebestřední, že jsou přesvědčeni, jak povyšují F1 na novou a jinou úroveň, přitom jen opakují to, co mnoho před nimi a jen to uměli dobře zaobalit.
Sainz jr. a Bearman je podobný klasický případ – na první pohled a podle pravidel je vše OK. Jenže jak si všimneme Rosbergova poselství mezi řádky – piloti by měli také při jízdě myslel a ne hodit cihlu na plyn a mít klapky na očích.
Začínáš tu debatu brát Roberte nějak osobně, ne? Myslím že zbytečně.
O tobě nemůžu tvrdit že McLaren nenávidíš …. narozdíl od jiných kterým je názorným příkladem Jumpman, který dokazuje už mnoha příspěvky roky dozadu jeho nenávist k tomuto týmu.
Úplnou „pravdivost“ a dopad této kauzy ukáže až budoucnost a pak se asi částečně ukáže kdo byl blíže pravdě dle nynější debaty ….. uvidíme …. řekl slepý : )).
Už třeba vyjádření na příští GP něco naznačí.
Logické je předpokládat že McL si budu stát za svým ale třeba budou tvrdit že trochu přehodnotí/přehodnotili určité své přístupy.
Očekávám taky velkou grilovašku McL týmu za jejich rozhodnutí a různé kopání do nich od konkurenčních týmů – určitě využijí příležitost nějak shodit tým který jim všem dává na pr*el na trati.
Taky očekávám další přísun spousty článků a vyjádření na toto téma – v dnešní době totiž negativita , konspirační teorie a nějaké znevýhodnění prostě nejvíc táhnou.
jestli tuto debatu někdo bere osobně, jsi to ty kašo, stejně jako se ti začíná útočnost vymykat evidentně z rukou. Nejsi schopný dodat argument, a jen opakuješ co si MYSLÍŠ že je pravda. Já bohužel nemám možnost koukat na přenos v televizi, takže sleduji na streemovací platfomě livetimeing včetně KOMPLETNÍ radiové komunikace mezi VŠEMI jezdci a boxy a ano kašo, tým navrhl norisovi, že by bylo výhodnější počkat na trati dále, s čímž noris souhlasil, ale chtěl ujištění od týmu, že když jim to náhodou nevyjde, pustí jej piastri před sebe. To, že se do přenosu dostalo až toto norisovo prohlášení a ty o zbytku netušíš, skutečně není můj problém. Poslechni si i eisking, tam to komentuje i král a stejně tak komentuje důvod, pneumatiky vydrželi nad očekávání dlouho, takže mcl čekal až prošvihli undercut, takže je emil převezl a jim už nezbylo nic jiného než čekat a doufat v SC. To, že pro důvěřivce zaobalili toto své selhání do pokrytí nešťastníka leclerka, který byl o parník pozadu a piastri jej dokázal předjet i na stejně starých pneumatikách, natož kdyby měl měkké vs leclerkovi ojeté tvrdé… Takže kašo, dej si placku na čelo, zamysli se, a zkus si přečíst co se ti snažíme s RoBertinem evidentně zbytečně vysvětlit. Přístup mcl k norisovi není ničím jiným, než přístup týmu ke své preferované jedničce a to co mcl říká a co dělá jsou dvě diametrálně odlišné věci. Je to proti pravidlům? V žádném případě! Je to jejich rozhodnutí! Ale mě jako fanouškovi Fi a ferrari vadí ten pokrytecký přístup mcl k fanouškům a nedokážu uvěřit, že jim to někdo skutečně může sežrat! Chápu, že mcl fandíš a nejspíš fandíš norisovi, je to OK je to tvoje volba, ale zkus se zamyslet bez emocí, jak by jsi reagoval, kdyby stejnou věc provedlo ferrari…
Jinými slovy, Kašo – McLaren neovlivňuje rovný a férový boj o titul, proto přistoupí na autoritativní Norrisův požadavek, že se pořadí nesmí změnit. Budeš pořád tvrdit, že je to v pořádku, já říkám, že spravedlivé je, kdo si vybojuje pozici až k cílové vlajce, bez ohledu na veškeré chyby, omyly a nešťastné události. Norris si zkrátka komunikací s boxy vymínil, že ho jeho kolega za žádných okolností nesmí ohrozit. Tomu opravdu říkám otevřený boj o titul – a pokrytecké tvrzení „Teď můžeš opět bojovat s Landem“ je opravdu comedy keepers.
Jumpmane, asi už končím debatu protože s tebou to nemá cenu.
Obviňuješ mě že nenaslouchám argumentům , že si jedu jen „svoji“ pravdu a že útočím ….. hahahaha!
Vždyť přesně to samé děláš ty – od tebe nádherná ukázka pokrytectví.
Své názory jsem tady psal několikrát, myslím že jsou dosti srozumitelné.
I na tvoje a Robertinovy argumenty jsem odpovídal, a zase moc odpovědí na moji argumentaci jsem nedostal (speciálně od tebe)!
Takže s tebou se nemá cenu bavit na téma mclaren protože jsi v tomto zaujatý …. s Robertinem a ostatníma to rád proberu …..
Milý kašo, až z tvé strany zazní nějaký argument, rád na něj budu reagovat, ty ovšem nemáš nic jiného než svůj dojem a pliveš na všechny kolem sebe.
Já ti říkal, že data které jsem viděl jsi ty evidentně neviděl, ale to je ti jedno, říkal jsem ti, že stejný názor co mám já prezentuje král, který evidentně tuto kompletní komunikaci také měl možnost sledovat, RoBertino Ti říká to stejné, ale ty se evidentně ani neobtezujes si tyto fakta dostudovat, ale nadaváš tedy především mě, protože na RoBertina si netroufneš. Předlož něco co mě přesvědčí, nebo přiznej že je ti jedno že jsou mcl pokrytci protože jim fandíš a já se s tímto faktem také spokojím, ale pokud si myslíš že mě přesvědčíš že mcl jsou gentlemani tak jsi velmi naivní…
Tu komunikaci jsi tentokrát popsal dobře. Ano, tým navrhl počkání, Lando souhlasil, ale s podmínkou, že nehrozí undercutt.
S tou jedničkou zcela nesouhlasím. Za mne ji mají spíš v Oskarovi. Satčí se podívat na výměny v Silverstone na usychající trati, kdo dostal přednost, nebo na to, kdo ve strategických chvílích kvalifikace dostává výhodu pozdějšího výjezdu. Dělá to sice jen tisíciny, možná setinu. Ale jaké jsou mezi nimi v těch kvalifikacích rozdíly?
Já nijak nepochybuji, že „rovnost“ mezi jezdci skončí ve chvíli, kdy nebudou mít dominanci. Ale zatím nemají důvod do toho nějak šťourat. Zatím dělají vše tak, aby jim nemohla být nějaká podpora jednoho vyčítána. A tady tyto situace k tomu patří.
Ježiši já tady píšu asi několik A4 argumentů a ty mi odpovíš že až zazní nějaký argument tak budeš reagovat! : )))) Ty jsi tedy velice vtipný!
Takže dle tebe já mám jen svůj dojem ale ty tady píšeš jen nejsvatější pravdu? : )))
Já ti nenadávám, jen píšu očividnou věc a to je že jsi extrémně negativně zaujatý pro týmu McLaren, už roky jsem to pozoroval v tvých příspěvcích na F1news.
Já mám události z Monzy nastudovány, takže mi to nemusíš říkat nebo poučovat …. natož ikdyž ani nemám možnost sledovat závod!.
Krásně a typicky si protiřečíš v posledním odstavci – první mám předložit něco co tě přesvědčí, ale pak hned že když myslím že tě přesvědčím tak jsem velmi naivní – nádherná ukázka předpojatosti a zaujatosti! Přesně jak jsem psal několikrát – tzv. hejtr a i pokrytec!
Myslím že se svými příspěvky jen shazuješ takže by bylo lepší debatu mezi námi ukončit (jak jsem už psal).
Za mě tvé dojmy nejsou žádným argumentem. To že nemáš úplnou informaci o průběhu komunikace noris vs boxy jsi předváděl celou tuto „diskusi“.
To že sem napsal, že se nemám možnost koukat na závod v televizi neznamená že sem jej nesledoval, sledoval a popsal jsem ti i jak a je to způsob kdy máš k dispozici kompletní údaje o celém startovním poli, včetně rozestupů, časů v jednotlivých sektorech a kompletní přepis úplné rádiové komunikace. Takže já informace mám a jsem schopen si ten názor utvořit. To že můj názor koresponduje nejen s RoBertinem, ale v podstatě s celou formulovou veřejností asi také o lecčem může vypovědět. Já Tě ani v jednom příspěvku neurazil, Ty mě urážíš v podstatě celou dobu. To že jsem fanoušek Ferrari a nemám rád pokrytecký mcl jsem se nikdy netajil a nestydím se za to, zvlášť když mcl opět předvádí věci, které mě v mém pohledu jen utvrzují.
S Odinem se vůbec neshodneme v názoru na schumachera, měli jsme i velmi hlasité výměny názorů, ale ani jednou jsme se ani jeden nesnížili k osobním urážkám a odsuzování druhého za jeho názor.
Co jsem tím chtěl říct si můžeš přebrat sám…
Jak říkám – nyní zbytečná debata s tebou.
Dle klávesnice je debata vždy obtížnější, snad jestli se potkáme tak by to mělo být lepší a lidi se vždy líp pochopí naživo.
Ještě si ale rýpnu! – užívej si převahu McLarenu, myslím že by mohl trvat déle než jen tuto sezonu! ; )
Přátelé, dal jsem si tu práci a projel jsem bezpočet názorových platforem – a je (i když možná ne tak docela) překvapivé, že lidé zdaleka tolik neřeší výměnu pozic, ale především přístup Norrise. Jeho sichrování pozice a vynucování slibu, že se pozice nebudou měnit. Copak jel první závod v životě? padají dotazy s tím, že žádný pit-stop není stoprocentně takový, aby se něco nemohlo pokazit. Dokonce skupina fanoušků McLarenu pokládá otázku, kdy si Norris vybrečí, že pokud náhodou udělá na trati chybu, musí tým eliminovat Piastriho, aby mu moc neujel. To je dle mého názoru ten hlavní důvod – Norris měl být pilotem pro titul a najednou se mu Piastri zdaluje a on kupí chyby (Kanada), má smůlu (Holandsko) a nervózní je i tým (Itálie). A nechť se na mě Kaša nezlobí, opravdu tentokrát popřel McLaren obvyklé fráze, které Andrea Stella tak rád pronáší – vítězíme i prohráváme společně jako tým. Tentokrát vyhrál Norris na úkor Piastriho, protože defekty, chyby a další nedostatky k závodění zkrátka patří. Pseudospravedlnost je dvousečná zbraň a jako mnoho lidí říkalo, že se Maďarsko 2024 McLarenu postupně vrátí, vůbec bych se nedivil, kdyby tohle byla další časovaná bomba.
Kašo, rýpnutí beru, ale doufám že je to poslední sezona na dlouhou dobu, kdy je mcl na koni 😉
A jasně, z očí do očí je to vždy lepší, než za klávesnicí, kde se člověku nechce vše detailně psát… takže hříměždice 😉
Souhlas! ; )