KVALIFIKACE GP KANADA 2026 – Setrvalý stav
V rychlém sledu upalují trénink, sprintová kvalifikace, sprint sám a už čtyři hodiny po něm se piloti opět srotili na trati Gillese Villeneuva v Montrealu, aby si vybojovali pozice na zítřejší závod. Ještě pořádně neutichly debaty kolem vypjaté atmosféře v Mercedesu, kterou se Toto Wolff marně snažil žehlit, a už se rozjela bitva o další důležité postavení pro nedělní závod.
Kromě zatažené oblohy, ale bez nebezpečí deště – teplota 21°C, trať měla o deset stupňů více, vlhkost vzduchu stálých 23 % a vítr vyvinul rychlost 5,4 km/h severozápadně – opravdu nehrozilo. Jen piloti stejně jako v předchozí kvalifikaci pro sprint měli určité problémy dostat pneumatiky do optimálního stavu. Proto většina jako o den dříve volila nikoli jedno, ale dvě instalační kola s neustálým kličkováním. Ale ani nejměkčí pneu ze škály C5-C3 se neohřívaly tak, jak by si sami muži v kokpitech přáli.
Q1 – 18 minut
První se na trať vydali Albon, Lawson a oba Haasy s Bearmanem v čele – první čas 1:17,204 v podání pilota Williamsu měl jen statistickou hodnotu. Protože okruh se dal celkem bez potíží projet za minutu a čtvrt, dal se předpokládat větší počet pokusů, jenže zase tu bylo ono zaváděcí kolo navíc. Smysluplnou laťku nasadil Piastri (1:15,105) a pak už nastal boj o šestici, která skončí jako první. To vše provázel poměrně dost značný počet různých přestupků, z nichž se většina měla řešit až po kvalifikaci. To byl případ Alonsa, jehož garáž vypustila do cesty Colapintovi, o něco později se Pérez chystal před zatáčkou 12 na rychlé kolo tak nešikovně, že se pletl do cesty Alonsovi. Stroll se pohyboval po trati a vůz mohl vykazovat nebezpečné podmínky a v zatáčce 8 si zjevně nepotykali Hamilton s Gaslym…

Russell opět ,plakal‘ do radiokomunikace, snad aby zmátl konkurenci: „Netuším, proč je auto horší než včera“ a první čas měl poněkud horší, ale zase ne natolik, aby se musel obávat. Leclerc naopak svůj čas musel škrtnout, protože si zkrátil poslední šikanu – stejně výkon za nic nestál. Nebyl jediný, kdo měl problémy – Hülkenberg musel využít nouzovou komunikaci v T1, Bortoleto zase vyzkoušel trávník v T3, čímž se piloti Audi ocitli v nemilé situaci. V poslední třetině hlásil Bearman do boxů, že mu odpadl nějaký kus vozu a skutečně před zatáčkou 12 byla jakási troska vidět, nicméně mladý Angličan se i přes tento handicap dokázal dostat do Q2.
Závěrečnou bitvu o postup zvládli s nožem na krku oba piloti Audi F1, zatímco Albon, jenž chtěl odčinit dosavadní neúspěchy, nedokázal být dostatečně rychlý. Agilně si vedl Pérez a v jednu chvíli to vypadalo na historický průlom, ale pak se věci vrátily do normálu. Pokud se fanoušci na ostrově Notre-Dame těšili na ,svého‘ Lance, tak Kanaďan jim opravdu žádnou radost neudělal. Ani jednou nedokázal projít přes hranici 1:16,0 a svou poslední šanci zhatil v T3 tradičním trávním tanečkem. A jenom pro statistiky, Q1 ovládl svým časem Antonelli – 1:13,380.
Do Q2 nepostoupili: Ocon, Albon, Alonso, Pérez, Stroll, Bottas

Q2 – 15 minut
Alpiny ve složení Colapinto-Gasly následované McLareny v pořadí Norris-Piastri; to byl začátek Q2. Colapinto také zajel první měřený výkon (1:14,045), ale pak začaly padat časy pod hranici 1:14,0. Hamilton byl nadále překvapivě velmi dobrý, ale bohužel pro Ferrari jeho převaha končila na hranici prvního a druhého sektoru. Verstappen záhy začal nadávat na pneumatiky: „Nedokážu gumy pořádně zahřát, je to opravdu hodně špatné. Vůbec se to nedá se včerejškem srovnat. Když jsem vyjel na trať, jako bych se pohyboval po ledě.“ Zajímavé ovšem bylo, že Hadjar si na nějaké potíže vůbec nestěžoval a byl dokonce rychlejší.
Kupily se také chyby – Bearman musel na nouzovou komunikaci v zatáčce 8, také Russell zaváhal v první zatáčce a rovněž on musel mimo trať, Lawson podobně jako Leclerc v Q1 prosvištěl poslední šikanu přímo. McLareny měly vystaráno, časy 1:13,144 (Norris) a 1:13,416 (Piastri) jim dovolily v klidu sledovat běh věcí, zato Leclerc se ocitl v reálném nebezpečí, že mu postup uklouzne. Deváté místo mu nic nezaručovalo a ani poslední pokus ho neuklidnil, ale oba piloti Audi svou šanci nevyužili – Hülkenberg musí určitě nenávidět číslo 11, protože s výjimkou Japonska z této pozice startoval při všech účastech (tedy v USA z desáté, ale jen proto, že byl Hadjar diskvalifikován). Tentokrát mu postup unikl po 0,029 s. Mercedesy atakovaly hranici 1:13,0, ale nakonec všem vypálil poměrně překvapivě rybník Hadjar, jenž jako jediný potřeboval pro svůj nejlepší čas méně než 73 vteřin – 1:12,975. Bohužel nevíme, co na jeho výkon říkal stěžující si Verstappen.

Q3 – 12 minut
Verstappen s Hadjarem v zádech, za nimi Piastri a Norris – a opět všichni kroužili dvě zaváděcí kola. Byl to právě Lando, kdo vytáhl nejrychlejší čas; na záda mu se ztrátou 136 tisícin dýchal Hamilton – nikdo jiný se pod 73 vteřin nedostal. Russell si značně zkomplikoval situaci: v rychlém kole musel v zatáčce 6 podchytit smyk, takže první rychlé kolo ,zabalil‘ a zamířil rovnou do boxů. Opakovaně vyrazil na trať v polovině Q3, takže měl dost času na dvě rychlá kola. Verstappen se i nadále rozčiloval: „Co se to na rovince děje? Je to kompletně v ****“. Rytmus ztratil Leclerc a jako bonus, když asi čtyři a půl minuty před koncem Q3 zajel do boxů, musel na povinné vážení. Po prvních pokusech bylo pořadí Norris, Hamilton, Piastri, Antonelli, Leclerc, Verstappen, Lindblad, Colapinto a Hadjar – Russell měl započten pouze čas instalačního kola.
V mezičase si Russell napravil reputaci a protože Norris se druhým pokusem nezlepšil, nabízela se velká šance. V samotném závěru ji Mercedesy využily dokonale – nejdřív se do čela posunul Antonelli, ale Russell závěrečným pokusem poskočil před něj. Leclerc pil kalíšek hořkosti do dna, protože neudržel ani své sedmé místo – zklamáním pak byl Hadjar; sice svůj čas z Q2 překonal, ale jak ostatní dokázali zrychlit potvrzuje fakt, že se propadl o sedm míst…
VÝSLEDKY KVALIFIKACE NA GP KANADY 2026


Comment (1)
Nadpis nelže.
Je fakt, že žádná extra překvapení se v kvaldě nekonala. Ale snad závod přinese nějaké vzrůšo. A pro další závody jsem zvědav, co přinesou úpravy motorů po téhle GP.