Jak jste viděli sezónu 2025? – I. část
Statistiku máme úspěšně za sebou – a doufám, že vám přinesla nějaké to poznání navíc, ono hraní s čísly má svůj půvab a nepovažuji ho za pouhé „cvokaření“. Existuje však i další pohled a zde vám předkládám své zhodnocení týmů z roku 2025. Zdůrazňuji dvě věci – pokouším se vyhnout konspiracím a chtěl bych se vyhnout ryze nepodloženým faktům – na druhou stranu si malé zamyšlení chci dovolit.
Ještě než vezmu tým po týmu, rád bych uvedl poslední věc: svět F1 byla, je a bude natolik specifická oblast, že k ní tak také musíme přistupovat. Nelze věřit bezvýhradně všemu – v minulosti jsme byli svědky, že některá prohlášení mají trvanlivost srovnatelnou s máslem na slunci a co platilo v pondělí ráno už nemuselo mít svůj význam odpoledne či večer. Stejně jako Cimrmanovy Zbytečné otázky v kriminalistice (mají být údajně všude k sehnání, já prozatím neuspěl) je naivní se domnívat, že vám tiskové oddělení té či oné stáje řekne naplno a bez vytáček vše. Opak bývá pravdou, protože vysoce prestižní zóna si nemůže dovolit přiznat, že uvnitř sehrané party není něco v pořádku. To vyplave na povrch mnohem později, pokud vůbec. Ostatně na přelomu století se objevil krásný Manuál k vysvětlení oficiálních prohlášení týmů F1, z něhož vybírám dvě typické ukázky: „Jednáme o smlouvě s několika nadějnými piloty“ (= ať děláme, co děláme, nikdo za nás nechce jezdit) a „Testujeme nový vůz a úspěšně zkoušíme nová vylepšení (= ta podělaná kára nefunguje a nikdo netuší proč). Jistě, je v tom kus nadsázky, ale zase ne tak obrovský, jak by se mohlo zdát.
McLAREN
Začněme od vítěze Poháru konstruktérů. Vlivu a dopadu Papaya Rules bych rád věnoval samostatné pojednání, proto se zamyslím nad faktem, zda tým ,oranžových’ jen usnul na vavřínech, podcenil soupeře a nebo se pozvolna začíná rozkládat zevnitř. Na netu pochopitelně čteme „zaručené“ zprávy, že Piastri je vytočený ze situace a dokonce se mluví o angažmá Leclerca. Vzhledem k tomu, že testy zase tolik lidí nezajímají, je nutné předhodit fanouškům nějakého „sólokapra“, aby se vzedmula vlna debat.
Že Piastri není vůbec ,happy’, na to není potřeba nějaké omílání odborných poznatků o řeči těla a dalších rádobynovátorských postřehů. Stačí se dívat, jak se tváří bezprostředně po dojezdu. Že se při oficiálních rozhovorech a fotografování culí jak měsíček v úplňku, to je rutina, povinnost a běžná praxe. Ale fakta hovoří neúprosně – pokud pomineme totální úlet v Baku, najednou se pilot #81 propadl za Red Bully, Mercedesy a občas i Ferrari. A nejen na jeden závod – hned na čtyři závody. Padly názory, že McLaren udělal upgrade a ten Oscarovi nevyhovoval – nabízí se otázka, proč mu nenechali původní nastavení, které mu zjevně vyhovovalo (praktikováno také u dalších týmů).
A pak tu máme do očí bijící rozdílné posuzování situací na závodní trati. On vůbec pokyn: „bojujte, ale vzájemně se neohrožujte“ je asi stejně smysluplný jako říci „můžeš útočit, ale nesmíš předjet“. Protože každý souboj nese potenciální riziko, že se duelanti srazí. Piastri v Rakousku a Maďarsku ihned po svých snahách dostal kartáč, že takhle tedy ne. Pak přišla bezprecedentní Itálie – miliony fans mi mohou tvrdit, že řešení bylo spravedlivé; já ho vidím jako jasnou preferenci Norrise. V pořádku, tým se tak rozhodl, ale proč potom vede kolovrátkovou debatu o rovných podmínkách? Piastri musel zpomalit, pustit kolegu před sebe a pak milostivě dostal volno ke stíhání. Je to jako uprostřed sprintu na 100 metrů zvolnit a pak začít stíhat vedoucího atleta… Proč tedy nebyl tým „spravedlivý“ také po Silverstone a penalizaci Piastriho, která se zdála být značně kontroverzní? A pokud přičteme Singapur, tam najednou nešlo o vzájemné ohrožení, ale souboj o pozice. Přitom v předchozích dvou případech na Red Bull Ringu a Hungaroringu nedošlo ke kontaktu a v Marina Bay ano. Zaštiťovat se výrokem komisařů, jejichž krajně nekonzistentní rozhodování kritizuje nemalý počet nejen příznivců, ale i odborníků, je opravdu účelové a krátkozraké. Mnohem podstatnější je dvojí metr boxové zídky McLarenu, který zatím příliš mnoho vysvětlení nemá. Ať se to fanouškům McLarenu líbí nebo ne, Norris v Singapuru ohrozil oba vozy, aniž by jeho čin (jako v případech předchozích) byl nějak kompenzován. Za kulisami se asi leccos řešilo, ale to se nedozvíme – mohlo to být stejně jak „Oscare, chceme Landa jako mistra, tak se s tím smiř“, tak pouhé „Lando, tohle příště nedělej a tím to je vyřešeno.“
McLaren prokázal dvě věci – velmi kvalitní dvě třetiny šampionátu a z pohledu boje o titul děsivé tápání v té poslední. Pokud by se nadále skutečně do důsledku držel Papaya Rules, opravdu by nechybělo mnoho a titul mu mohl utéci. Nemíním se tu zabývat diskvalifikací, to si nechám na následující stať – z mnoha pohledů byl zásadní Piastriho výpadek, zcela nelogický a ničím neopodstatněný, v němž přišel o důležité body. V závěru pak mohl samozřejmě „jet naplno“, protože i dítko v základní škole snadno spočítalo, že má ryze hypotetickou šanci.
Pro další rok zůstane sestava neměnná, protože mistr světa odchází jen ze zásadních důvodů (což není Norrisův případ) a Piastri v podstatě nemá kam. Samozřejmě že by u některého méně úspěšného týmu po něm sáhli všemi deseti, ale Oscar je velmi ambiciózní, své kariéře obětoval už dost a o jeho odhodlání svědčí i odmítnutí kontraktu s Alpine.
2026: Lando Norris – 1; Oscar Piastri – 81

RED BULL
Maxe Verstappena můžete milovat nebo nenávidět, ale jedno mu upřít nelze: je to špičkový pilot a bojovník. Vzteká se, nadává, ale také odevzdává maximum (jak by také ne, když je Max). Slýchám často hlasy, že „… to se mu to jezdí, když má auto postavené přímo na sebe“ plus nějaké poznámky, že Adrian Newey byl hlavním strůjcem jeho úspěchů. Jenže konstruktérský mág už u Red Bullu není a Verstappenovo vzepětí v poslední třetině lze těžko považovat za náhodu. Nebo za hrubé podcenění ze strany McLarenu. Byla tu ona diskvalifikace, která drobně ovlivnila bodový stav, ale s ohledem na dlouhodobé chování vozů byla pravděpodobnost odstoupení minimální (podívejte se na SuperPaddock, v němž je sestupná křivka závad patrná).
Z tohoto hlediska je pak jasné, jak významnou roli hraje de facto nulový přínos Jukiho Cunody. Japonec, jenž dle rádoby odborných názorů měl od roku 2023 stabilizovat svou stále stoupající formu (v tomto roce druhý nejhorší výsledek v kariéře) a kromě sprintů se nebyl schopen prokousat výš než na jednu šestou příčku, selhával ve všech směrech. Nejlepšího postavení na startu dosáhl ještě ve VISA Cash App RB (5. místo) a z 22 pokusů u Red Bullu, tedy ve špičkovém voze, se do TOP 10 v kvalifikaci nedostal v 15 případech. Už jsem psal, že výměna za Lawsona byla ukvapená a Cunoda místo zlepšení svého profilu zahodil šanci a jen potvrdil, že je jedním z nejpřeceňovanějších pilotů současnoti.
Můžeme se dohadovat, jak moc ostatním pilotům vyhovuje nastavení à la Verstappen, ale je na tom Red Bull tak špatně, aby si Juki nemohl říci: „Chtěl bych to a tamto z toho důvodu, abych aspoň pokaždé postoupil do Q3“? Ano, jsou tu případy Gaslyho a Albona, ale také Péreze, jenž se s údajně na míru šitým vozem pro Verstappena dokázal dvakrát v celkové klasifikaci stanout na pomyslném pódiu. Cunoda jako jediný z TOP5 nedokázal pokořit ani hranici 50 bodů a dokonce ho porazili i oba piloti VISA Cash App RB – nováček Hadjar i Jukimu ustoupivší Lawson. Není proto divu, že po pěti sezónách se budeme muset obejít bez dalšího asijského pilota.
Poznámka: u Verstappena uvádím číslo 33, ačkoliv měl požádat Daniela Ricciarda, zda by mu Australan jeho obvyklou „trojku“ nepřepustil.
2026: Max Verstappen – 33; Isack Hadjar – 6

MERCEDES
Jakkoli vypadá druhé místo v Poháru konstruktérů impozantně, Mercedes na svůj dřívější slávu jen vzpomíná. Nelze pochopitelně tvrdit, že George Russell neodváděl solidní výsledky a Andrea Kimi Antonelli se slušně etabloval. Na druhou stranu nám stuttgartští zástupci předváděli tak trochu jízdu na horské dráze, jak se říká. Copak u Antonelliho se mohlo něco podobného čekat: na jednu stranu tři pódia, na druhou mnoho zásadních pochybení, z nichž jedním dost možná rozhodl o držiteli mistrovského titulu (Rakousko). S ohledem na materiál, který měl k dispozici, asi nešlo čekat vyslovený propadák, i když z minulosti době víme, že usednout do kvalitního vozu je jedna věc, ale zajet v něm solidní výsledky druhá.
Myslím, že Russellovi trochu ublížilo jeho licitování o smlouvě, protože v podstatě se jednalo o klasické status quo. Čekat, zda se uvolní místo u McLarenu nemohl a jiná varianta těžko přicházela v úvahu – vedle Verstappena by určitě nejezdil a Ferrari zrovna nenabízelo a) kvalitu a b) místo. Williams sice nabírá dech, ale na úzkou špici mu ještě pár desítek metrů chybí. Nevyzpytatelnost nových pravidel může Russella vynést na piedestal – ale také ho shodit ještě o fous níž. Osobně se domnívám, že vyváženost dvojice není vůbec špatná a až se Antonelli dostatečně zklidní a vybrousí své schopnosti, může být Mercedes opět v boji o titul.
2026: George Russell – 63; Andrea Kimi Antonelli – 12

FERRARI
Být fanouškem Ferrari je tak trochu očistec. Desetiletí trpí nezužitkovanými šancemi, přesvědčováním o útoku na titul a poté sezónami, kdy si neoslaví ani jedno vítězství. Mění se manažeři či vedoucí týmu, konstruktéři hovoří o posledním finálním kroku – a místo toho mohl být tým rád, že nakonec Williams ještě zůstal o něco pozadu. Můžeme si pouze klást otázku, zda od jisté doby Ferrari svou snahu posunout se výš prostě zabalilo a prezentovalo obvyklé a v tomto případě do jisté míry méně nesmyslné vysvětlení: chystáme se na rok 2026.
Byl jsem jedním z těch, kteří příchod Lewise Hamiltona jako velkou spásu neviděli. Po sprintu v Číně jsem si říkal, že omyly k životu patří, ale události následující mě ujistily, že jedno plácnutí do vody ještě rybník nevypustí. Tifosi jsou sice fajn, ale stejně jako se na Bohemians v Ďolíčku volá: „Hoši, my vás nikdy neopustíme, ale chceme vítězství“ i srdcařům podporujícím vzpínajícího se koníka může docházet trpělivost. Nemyslím, že by začali fandit někomu jinému, ale jsou součástí DNA formule 1 a pokud jejich řady prořídnou, přijdou maranellští o zásadní psychologickou výhodu.
Sítěmi se nesou zprávy o znechucení Charlese Leclerca – není divu, jdete do slavné stáje s tím, že chcete bojovat o titul a najednou z toho zůstane křečovitá snaha se vůbec dostat na stupně vítězů. U Hamiltona bych byl v hodnocení podstatně opatrnější – strávil 12 sezón v týmu, kde znal všechno do posledního šroubku; je logičtější, že po změně prostředí, kdy přichází nikoli do týmu, který drtí soupeře, ale hledá svou identitu a cestu z nevalných výsledků, nebude okamžitě vyhrávat všechno, od závodu až po jízdu koloběžkou po paddocku. Ostatně i Michael Schumacher jako dominantní pilot Benettonu po příchodu do Ferrari neovládl šampionát. Hamiltona v dalším roce asi čeká zásadní bod jeho kariéry – pokud by byl podobný jako ten letošní, určitě bude zvažovat, co a jak dál. A v podstatě to samé platí i pro Leclerca: čas nejde zastavit a příležitost k boji o titul se nenabízí každý rok.
2026: Charles Leclerc – 16; Lewis Hamilton – 44

WILLIAMS
Není to tak dávno, co tradiční stáj byla za otloukánka a každý bod byl oslavován jako vítězství. Trpělivá, mravenčí práce se začíná projevovat a po dlouhé době si u ,Willíků’ mohl připomenout, jaké to je mít pilota na stupních vítězů. Aby toho optimismu a entusiasmu zase nebylo tolik – pořád tu jsou výsledky hodně nevyrovnané: jednou bezproblémový postup do Q3, jindy trápení v Q1. Je také nepochybně zajímavé, že Albon zvládl bravurněji začátek sezóny, Sainz jr. zase dominoval v jejím závěru. Sympatické je, že si tým klade cíle postupné a zvolna kráčí vzhůru. V obou pilotech mají někdejší majitelé Pohárů konstruktérů kvalitu, u Sainze jr. navíc povýšenou o snahu dokázat, že za kritizované výsledky u Ferrari tak docela nemůže. O příštím roce nelze mluvit jako o klíčovém, neznámé proměnné mohou celé startovní pole přetočit naruby (ale upřímně se to předpokládat nedá, spíš je to taková pojistka, co kdyby), takže bychom mohli konstatovat, že revitalizace ještě před několika desetiletími slavné stáje jede po správných kolejích.
Jezdeckou sestavu nebyl důvod měnit, i když se objevily další z „tutových“ informací, že po Cunodově výbuchu se zvažoval i návrat Albona. Spíš bych byl nakloněn faktu, že Alex si v Red Bullu užil svoje a nemá jediný důvod vstoupit podruhé do pro něj ne zrovna příjemné řeky. Zvláště když dolování Williamsu z bláta špatných výsledků je z obrovské části jeho zásluha.
2026: Alexander Albon – 23; Carlos Sainz jr. – 55
Zde končí poohlédnutí za účastníky sezóny 2025. Protože jsem si vědom, jak lidé neradi čtou dlouhé stati, rozhodl jsem se toto ,review’ rozdělit, abyste měli možnost si ho v klidu projít, zamyslet se a případně napsat své názory. Slibuji, že druhá část bude k dispozici podle daných okolností co nejdříve.

Comments (30)
Ahoj RoBertino,
s tím mcl mi mluvíš z duše. Jen bych tam ještě pro úplné dokreslení situace přidal vývoj komponent, které přináší výhodu jen jednomu vozu, navíc v době, kdy by měl tým věnovat maximum zdrojů na sezonu další, ale holt mají tu „rovnost“ podmínek. Přjde mi to jako v době prost-senna, kde se všude vykřikovalo, jak mají oba piloti rovné podmínky a po letech se dostaly ven informace, jak měl senna vždy právo prvního výběru šasi, prvního výběru motorů, dostával upragrade také první a to potom můžou tvrdit, že nikdy nedali příkaz k výměně pozic, ale i tento přístup jednoho pilota zvýhodňuje. A stejně tak letos, udělal mcl vše proto, aby titul dostal noris a za mě (moje spekulace) se neštítili ani snížení výkonu piastriho vozu, aby se v bodování před něj noris dostal. Proto je za mě noris asi nejslabší mistr světa od roku 82…
A pár slov k ferrari. Za mě ferrari na titul už nikdy nedosáhne, pokud se nezruší pravidla rozpočtového stropu, nebo se alespoň neupraví takovým způsobem, aby tak markantně neznevýhodňovali mimobritské stáje. Ferrari si musí všechny talenty vychovat, protože si nemůže dovolit zaplatit za nějaký hvězdný tým. A jak si sám napsal, schumacher se nestal mistrem světa po příchodu z bennetonu do ferrari hned první sezonu, ale hned od první sezony si prosadil příchod lidí jako byl ros braun a rory byrne, což byl ten pravý důvod vyšvihnutí se ferrari na vrchol pole. Je zajímavé, že když se podíváš do historie, tak pokud ferrari vyhrálo titul, tak konstrukční tým nebyl veden italy a to je hodně sůl do ran italské hrdosti, ale zejména v současné F1 je třeba mít ten transfer mozků do týmu i z venku, nelze si vše jen vychovávat a tady je ferrari v obrovské nevýhodě…
Také zdravím,
v jedné věci nemáš tak docela pravdu – když Ferrari v 70. letech překonalo krizi, která vyvrcholila v podstatě rozpadem týmu a odchodem Ickxe a Merzaria, s nástupem dvojice Lauda-Regazzoni nastalo období, kterému vévodil dnes už zesnulý Mauro Forghieri s ryze italským inženýrským týmem (ing. Rocchi a ing. Bussi). Teprve mnohem později nastoupili mimoitalští designéři jako John Barnard, Rory Byrne nebo Gustav Brunner. Je také fakt, že u Ferrari jsou – do jisté míry pochopitelně – hodně netrpěliví, asi jako ve fotbalu, kde se třikrát prohraje a už se mění trenér, i když hráči kopou tužku. Jenže i to je kolorit F1, chtějí honem úspěch a svým řešením ho jenom oddalují.
Je fakt, že Ferrari je prakticky jediným týmem se sídlem, vývojem a výrobou mimo Británii. nicméně z každé nevýhody by měla jít udělat při troše vynalézavosti výhoda. nebo alespoň by mělo jít nevýhodu eliminovat.
díky stropům je prakticky vyloučeno horentní přeplácení techniků napříč všemi týmy. z toho může Ferrari těžit. mají vše pohromadě včetně vlastní trati, náklady na pronájmy, subdodávky… minimální ( pokud tedy ostatní nečerpají třeba hodiny v tunelu za dumpingové ceny ), takže by na platy mohlo zbýt o kousek víc. na druhou stranu efektivita u Italů nikdy nebyla silnou stránkou, že ano…
navíc při dnešních technických možnostech spojení přece není až takový problém, aby někdo z druhého konce světa pracoval pro kohokoliv. výroba je samozřejmě dána místem, ale vývoj, nápady… mohou proudit odkudkoliv.
tahle nevýhoda se eliminovat v současné F1 nedá. Sice sdílení dat na dálku vypadá použitelně, ale kdyby si viděl, jak je reálně zabepečená konstrukční kancelář vůži úniku dat, tak bys pochopil, že si konstruktér nic neodnese ani na papírku, natož aby si něco někam posílal… A není to jen ferrari, takhle fungují všechny stáje – mají centrální úložiště dat, ke kterému je přístup jen uvnitř konstrukce, počítače nemají připojení k vnějšku, je to vše jen vnitřní síť, není možnost použít přenosná media atd… takže to by museli přestěhovat zase všechny do británie, včetně tunelu, výpočetní kapacity a to by taliáni zase nedali… A konstrukce monopostu F1 je tak neuvěřitelně komplexní úloha, že ty lidi nemůžou sedět na rozdílných koncích světa. Tohle zkoušela svého času toyota i honda. Toyota odešla a honda si vybudovala sídlo v anglii…
A ferrari právě těžilo z toho, že ty techniky mohlo přeplácet, protože u ferrari s financema problémy posledních 30 let nemají, na rozdíl od mcl, který si ten rozpočtový strop vyboxoval právě v této podobě a je to cíleně postavené tak, aby ferrari bylo znevýhodněno. Stejně tak, jako je jim k prdu to, že mají svoji testovací dráhu, když na ni nesmějí testovat
no vidíš mě? Já měl za to, že 312T konstruoval už John Barnard, měl sem někde za ušima, že se forghieri rozhádal z Enzem kvůli neúspěchu 312B3 a odešel z ferrari. No aspoň si mě donutil si osvěžit informace 🙂
A ten příměr k forbalu je dost trefný, u ferrari ten čas „nemají“ a reálně jej tou netrpělivostí ztrácí… Loňskou sezonu končili s autem, které bylo stejně rychlé jako mcl, konečně se i dobře řídilo a oni to celé překopou a spadnou na 4 místo…
Stejně tak nemám valné očekávání k příští sezoně, protože nepamatuju, že by ferrari někdy těžilo ze změny pravidel, snad jen v roce 61, ale tam to bylo díky motoru, který měli v nové objemové třídě již odzkoušený z jiných sérií…
Tedy, pánové, já vám do toho plivání na Landa nechci házet vidle, ale když se podívám na průběh sezóny, tak ioni byli s Oscarem jakoby na opačné vlně – když se dařilo Landovi, jezdil Oscar tužku a naopak.
Netuším, jak to bylo s vybavením a modernizacemi, ale tohle mi připadá jako celkem normální výkyvy – prostě jednou se daří, jednou ne.
Co se týče slavného prohození pořadí – tady a teď mu slíbili, že když pustí na výměnu napřed Oscara, nepřijde o pořadí. TADY A TEĎ. Ne jindy. Chápu, že pro někoho je tady a teď obtížně pochopitelné, zkusím to tedy latinsky: Hic Rhodus, hic salta.
Jukiho je mi líto, furt mám dojem, že mu RB prostě nesedl. Ale možná si jen vybral blbou sezónu. A možná, že to byl klasický bolid – proletěl a shořel…
Co se týče rudých koníků, nikdy jsem je nemusel. Jejich slávu z 50. a 60. let nepamatuji (ale ikony jako Ascari, Fangio, Hawthorn, Surtees oceňuji). Lauda byl super pilot, ale na chuť jsem mu přišel až jako nepilotovi. Schumachra je mi líto, ale (stejně jako Sena) byl pěkný podrazák. Raikkonena jsem měl rád a fandil jsem mu doposledka. Leclerk je fajn, ale Hamáčka fakt nemusím.
Jen tak mimochodem, je to asi jen můj dojem – pokus se stane někdo mistrem světa (zvláště pak vícekrát), mám dojem, že mu to vleze na mozek a začne si stěžovat na každého kolem. Alonsa to přešlo, od titulu už je daleko, vzpomeňte si na neustálé Vettelovy stížnosti na Hamiltona a pak na Hamiltonovy na Maxe (neříkám, že občas neměl pravdu). Tak uvidíme, co napřesrok Lando…
ono by to nebylo nahoru a dolu, pokud by se mcl nesnažil norise tlačit jak technicky tak týmově. Ono to piastrimu určitě moc nepomohlo, když podle telemetrie jede naprosto shodně s norisem a je o půl sekundy pomalejší a vše ukazuje na stažený výkon motoru a tým mu jen krčí rameny… Abys mě nepochopil špatně, mcl postavil nejrychlejší auto a měli plné právo toho norise dotlačit všemi svými prostředky k titulu, jen je z mého pohledu nefér, když tvrdí, že to nedělají, ale jejich činy vypovídají opak.
U ferrari se tím nikdy netajili, což pro některé je jako červený hadr pro býka, ale za mě co říkali, to dělali, takže to bylo fér vůči všem zůčastněným. I proto simůže barik plakat, jak musel pomáhat schumacherovi, protože on byl zkrátka dvojka, věděli to všichni a nikdo to nemůže popřít. To, že neměl na to být jedničkou je věc druhá, ale díky férovému přístupu ferrari každý ví, že reálně tou dvojkou byl a musel poslouchat příkazy týmu ve prospěch schumachera. Piastri byl za mě letošní sezonu rychlejší jezdec než noris a titul nezískal jen proto, že si to nepřál jeho tým. Ale ten jeho tým tvrdí, že mu poskytnul stejné šance jako norisovi, což každý, kdo má oči a mozek mezi ušima musí vidět jako bohapustou lež, ovšem kdo si bude pamatovat za tři roky, jak reálně tahle sezona probíhala… Nikdo piastrimu nepřizná to, že on byl dvojkou a tým zkrátka podpořil norise jako jedničku a piastri si může brečet jen na písečku doma v autrálii…
Jede naprosto shodně? Na milimetr a miliwatt? Asi ne, že? Občas se služebně pustím do nějaké datové analýzy a jen zírám, že něco, co se považuje za závislost, je zcela nezávislé při určitém přiblížení.
Telemetrii nesleduji, raději si užívám jízdní styl a vidím jedno: jeden jede jak podle učebnice, přesně apexy, rovinky naplno, zatáčky pod kontrolou, druhý je rozevlátý, vymetá obrubníky a bác ho – je rychlejší.
tohle není nějaký fanouškovský amatérský posudek, tohle propleskly zdroje přímo z F1 a věř, že ti telemetrii rozumí… období, kdy piastri ztrácel na norise měl zkrátka od mcl seškrcený vůz… už měli titul konstruktérů v kapse a jeli na norise. Pokud by nedošlo k diskvalifikaci obou mcl, tak se vlastně ani žádný drama neodehraje, noris by byl mistr už závod před koncem, takže to „stratégům“ od mcl zkrátka prošlo. A jak už poněkolikáté říkám, za mě je to právo týmu zvýhodnit jednoho jezdce, ale fér je říct, že to dělá… ne jak mcl…
Jestli (říkám jestli) je to pravda, tak mě McL pěkně nadzvedli. Nicméně se ptám: Je tvé vědění z pramene důvěryhodného?
Nejsem nevěřící Tomáš, ale že by byla společnost kolem F1 až tak zkažená?
Zvláštní, že Mclaren „stáhl“ výkon motoru auta, u kterého nutně potřeboval porážet Verstapenna. Dost debilní počínání, nemyslíš?
Nebylo by jednodušší mu dát třeba blbou strategii tak, aby dojel za Landem? Nebo mu přímo nařídit výměnu pozic? nemuseli děkovat Antonellimu za titul.
Souhlas
jiný Honza: už nejde odpovídat pod vlákno.
Za mě je to standardní zdroj, takže nic tajnýho, četl jsem to na anglickejch stránkách, kde to rozebírali moderátoři, ale těď si úplně nevybavím tu stránku. A upřímně, myslíš si, že by piastri takhle z ničeho nic začal ztrácet p§l sekundu a poté, co se noris dostane s bezpečným náskokem v pořadí šampionátu před něj, jej zase piastri začne porážet? Já pochopím, že dá z mentálního hlediska jednu ránu, to baku je jasným příkladem, že to nedal psychicky, ale těžko se někdo, kdo je v tomhle cepovanej od malička takhle sesype a potom najednou povztane z popela bez nějaké možnosti restaru (myslím dovolenou, cokoliv na vyčištění hlavy) a i sám piastri pustil do etéru, že by ho zajímal ten záhadný pokles výkonnosti jeho auta, že žádá tým, aby to prověřil. Myslíš si, že když něco takového pláce do novin, nezkoušel už všechno možné i nemožné v rámci týmu? Kdyby to nebyla pravda, tak ho tým sežere zaživa, ale nic se nestalo…
A jestli si myslíš, že společnost kolem F1 není zkažená, za mě stačí kauza massa… Vedení F1 vědělo, že briatore nechal piqueta úmyslně bourat, ale nic nepodnikla a poté se tím po x letech pochlubí? Kauza motrů ferrari? Ten trest netrest? Za mě by bylo mnohem čistší, kdyby narovinu řekli, co ferrari dělalo, jak to nebyla FIA schopná odhalit a až se sami práskli, tak upravili kontrolu. Za mě by to utnulo takových spekulací… a že se týmy o podvody snaží neustále, je zřejmé, protože kdo se drží čistě mantinelů pravidel, tak jezdí v zadní části pole, jen ten kdo dokáže najít tu „šedou zónu“ čili dokáže podvádět tak, aby ho nechytili, je úspěšný… Proto F1 říká pepa král klub piraň a ví o čem mluví…
Klub piraň je zajímavá, i když dost za vlasy přitažená knížka. Vyšla v roce 2011 (tedy ve stejném roce jako Formule 1 od startu k cíli). A těch podivností v šampionátech (namátkou rok 1983 a případ s nelegálním palivem) je opravdu mnoho, zejména když se něco zakazuje uprostřed sezóny – ani to není výjimkou.
Je nutné si přiznat, že v F1 jde o peníze až v první řadě a leccos se tomu přizpůsobuje. Na podivnosti a čachry si je třeba a) zvyknout, b) tolerovat je nebo c) je odmítat, ale to pak ztrácí smysl F1 vůbec sledovat.
upřímně řečeno, ani jednu z těch knížek jsem neměl možnost přečíst, mě jen zaujal ten termín „klub piraň“ a za mě to asi dost sedí, protože kdo v F1 nepodvádí, nemůže vyhrát.
Celkem by mě zajímalo, jestli letošní sezonu byl gamechanger to odpružené uložení titanových elementů sloužících k měření míry opotřebení kluzné desky, které používal mcl…
Klub piraň Ti můžu půjčit, F1 od startu k cíli Ti zkusím sehnat. Byla by ostuda, kdybys ji neměl :-):-):-)
to bych Ti byl velmi zauzlován 🙂
RoBertino, obávám se, že jsem typ za c). Ale taky si můžu myslet, že to je přehnaný názor a nic není tak horké… Zatím uvidím.
Jene, je to jako se vším. Většinou se buď vůbec nikdy nebo až za hooooooooooodně dlouho dozvíme, jak se věci měly. A není to jen F1…
Já měl zato, že Briatore měl několik let stopku v F1 (a zpět je podmínečně) a Nelsinho má stopku doživotní.
Ano briatore a piquet byli nějakým způsobem potrestáni, ale kdy? Až rok poté, co se piquet rozhodl vypovídat, ale FIA o tom co se v singapuru stalo věděla pár týdnů po závodě, ale nic neřešili, dokud se neozval a nepřiznal piquet. Takhle totiž ta FIA funguje celou dobu. O podvodu vědí, ale dokud si někdo nezačne příliš okatě stěžovat, tak mlčky přihlíží…
Flavio byl posléze omilostněn, nebo přesněji, bylo mu umožněno se opět v F1 etablovat. Známe to přísloví o dveřích a okně.
Když tady čtu všechny ty přesvědčivé argumenty o podlém jednání u McLarenů, tak nakonec musím také uznat, že jsem se nejspíše mýlil ve svém úsudku. Vždyť sezóna 2007 byla kabinetní ukázkou , jak to u McLarenu chodí. Tehdá také mladý Hamilton válcoval Alonsa dokud mu nesundali výkon jeho auta , aby poslední tři závody najednou prohrál titul na celé čáře. Protože jinak to přeci nelze pochopit, že někdo, kdo do té doby jasně dominuje, najednou není schopen získat potřebné tři body, které by mu stačily k zisku titulu. Alespoň , že tentokrát se Norris těmto jejich praktikám vzepřel a pro ten titul si i přes nepřízeň týmu a všech okolo, dojel. A o to je jeho titul vypracovanější a cenější.
Odine, jsem rád, že jsi zase tady.
Dovolím si jednu malou korekci Tvého jinak velmi zajímavého příspěvku – neoznačuji jednání McLarenu jako „podlé“, nýbrž „praktické“ nebo „účelné“. Na to má tým právo, pokud se jedná o jeho interní záležitost. Mně se jenom nelíbí, když hlásá něco o rovných podmínkách a ve skutečnosti to tak není.
Tak za mě rovné podmínky u McLarenu byly. Rozhodně rovnější, než v minulosti u jiných týmů. A pokud by u RedBullů byly podmínky o trochu rovnější a druhý pilot měl šanci pomoci Maxovi, tak jako Massa pomáhal Kimimu v 2007, měl by Verstappen pátý titul. Stejně tak, kdyby měli u McL určenou jedničku od začátku sezóny, tak Max nemá žádnou šanci a o titulu je jasno matematicky už čtyři závody před koncem. A prakticky, ještě dřív.
Argumentace tím, že není možné, aby Piastri najednou nezískal v pár závodech po sobě pódium, když před tím vítězil, ja z mého pohledu mimo mísu. Ani Hamilton nebyl schopen najednou zajet potřebných pár bodíků, které by mu zajistily titul. To se občas stává. a není třeba hledat za každou cenu podrazy.
Já být tebou Oldo, tak do smrdutého ročníku a podvodů mcl příliš nesměřuji pozornost 😉
A i ten ročník 2007 vypovídá cosi o schnilosti morálky mcl, kdy denis v okamžiku, kdy zjistil, že mladý hamilton je schopný držet jakž takž s alonsem krok, tak přestal alonsovi dodávat aktualizace vozu, což vyústilo až v konflikt v maďarsku současně s alonsovým přiznáním situace v mcl, kde z vesela využívali nelegálně získanou dokumentaci ferrari…
Michale, bohužel píšeš nesmysly bez zjevných znalostí. Tehdá to nebylo o aktualizacích vozu, ale o nedodržování vnitřních pravidel týmu, které měli oba piloti nastaveny rovnocenně, ale Hamilton je přestal respektovat a Dennis to trpěl. Alonso to pak řešil podle svého v Maďarsku a následně, když vedení týmu šlo proti němu, tak je naprášil… A jak jsi dříve uvedl, FIA řeší problémy až když dostane nějaký podnět. Což je smutné, ale chodí to tak. Kdyby měl McLaren tak výsostné postavení, jako Ferrari, mohli s McL také uzavřít tajnou dohodu a vše shodit ze stolu.
Oldo, sorry, ale ty informace nemáš ty… Alonso od července nedostal žádný upgrade na své auto… Tohle je ta „rovnost“ u mcl. Stejně jako se můžeme ptát, proč se za podmínek rozpočtového stropu u mcl vyvíjí něco, co se nasadí jen na jedno auto a ještě v okamžiku, kdy druhý jezdec pohodlně vede šampionát… A znovu opakuji, nevnímám to tak, že na mcl nemá právo, je to jejich rozhodnutí jejich tým a jezdci jsou zaměstnanci a musí respektovat rozhodnutí týmu, ale stejně jako v minulosti dělá mcl něco jiného než říká a spousta lidí to bere za svatou pravdu…
Stejně pitomá konspirace, jako letos s Mclarenem. V roce 2007 stáhli Alonsovi výkon? Divný, že to stáhli tak, že uměl jezdit 2 závody těsně za Hamiltonem a poslední závod dost před ním. To si museli dát zabrat, vymakat to takrto přesně a připravit se tak o titul.
To hned tak někdo nevymyslí. 😀
je to takové zvláštní od teeb číst tak zaujaté názory na dění v Mclarenu. Kyselé obličeje Oskara vidíš, stejně kyselé Landa, v dobách kde se nedařilo jemu sis nevšiml?
Že dostal Oskar kartáč za Rakousko (zcela oprávněně) sis všiml. Že dostal stejný kartáč Lando po Singapuru ne? A pořád omílaná Monza už je trochu nuda. Srovnávat to se Silverstone, kdy si Oskar zavinil penalizaci zcela sám a žádný slib o výměně pozic neexistoval, se mi zdá celkem úlet.
Můžete si spekulovat o tom, proč se Oskarovi přestalo dařit. Ale nějak jsem nečetl spekulace o tom, proč se přestalo dařit Landovi.
Nevím, hodí se to jen na jedné straně?
Kdyby Mclaren chtěl preferovat Landa, těch příležitostí byly spousty. Asi tak, jako jsem neviděl smysl týmové režie v Malajsii 2013 (v hádkách s Odinem), nevidím smysl nevyužít týmové režie v mnoha logických případech a nejdnou ji praktikovat ve chvíli, kdy prostě dává smysl udělat to, co se stalo. Jet Mclaren na Landa, měl titul už na začátku podzimu jistý.