MÉDIA

Staré, ale vlastně jako nové

Kdo by nepamatoval na časopis ABC a jedinečné papírové modely vozů F1? Pravda, nebyly naprosto přesnými kopiemi stávajících monopostů, ale to nám – školákům – vůbec nevadilo. Vždyť jsme mohli mít doma na poličce nebo ve vitrínce vlastní ,efjedničku‘!

Z dnešního pohledu působí tehdejší vystřihovánky poněkud archaicky, první „dával dohromady“ architekt Richard Vyškovský, což u něj musíme považovat za velké dobrodružství – především chyběly dokonalé podklady a často takové auto konstruoval podle jedné nebo dvou ne zrovna kvalitních fotografií. Jindy měl zase k dispozici sice nádherný, ale pouze jeden pohled z pera výtečného kreslíře Václava Krále, takže na nějaké detaily mohl zapomenout. Sám prohlašoval, že se na tvorbě takové F1 „krátkodobě zničí“.

Mezi nejikoničtější vozy tohoto mistra slepovánek a Krále papíru patří bezesporu Tyrrell P34 nebo Ferrari 312 T2, třebaže se jedná o modely prototypů, které se na závodní dráze nikdy neobjevily. Ale jak už bylo řečeno výše, informovanost byla do jisté míry omezená. Setkali jsme se s ním nad těmito závodními „raketami“ dvanáctkrát, poté jeho štafetu převzal Michal Antonický a s nastupující érou počítačů už se s tvůrci doslova roztrhl pytel. Dnes už se nestaví jen modely určitých značek, ale z konkrétních závodů a jejich „kamufláž“ je vyvedena do posledního detailu, včetně patřičných technických odchylek od normálu.

Právě možnost grafických programů vede čas od času k určitým úpravám. Vozy v naší galerii tak nejsou oficiálně vydanými monoposty – jsou dílem hravosti modelářů, kteří je upravují třeba z důvodu určité výjimečnosti nebo atraktivity. Vždyť McLaren se startovním číslem 14 jel jediný závod v GP Itálie 1977 s Bruno Giacomellim za volantem, Brabham RAM zase absolvoval pouze nemistrovské závody na začátku sezóny 1976, ještě před výraznou změnou pravidel. Kdo by pak měl zájem si prohlédnout velmi dobře slepené ,efjedničky‘, může navštívit stránku www.papirovaarcheologie.cz a v sekci Formule 1 třeba získá inspiraci. A může zkusit dohnat Oldu „Odina“, jehož hříměždická sbírka čítá na 200 slepených formulí. Určitě se k nim na našich stránkách ještě vrátíme.